Eвелина Николова (категория до 57 килограма) ще се бори за титлата на Европейското първенство в Букурещ, Румъния.

С класирането си за финала Николова осигури първи медал за България, различен от бронз.

На полуфиналите Николова победи миналогодишната еврошампионка до 23 години Соломия Виник от Украйна със 7:6, след като направи голям обрат в последната половин минута.

Полуфиналът започна трудно за Николова, която бе съборена от Виник още на старта. Украинката дръпна с четири точки, а българката върна три от тях на старта на втората част. Традицията обаче е Николова да бъде най-силна в последните секунди. Виник се защитаваше с всички усилия, но българката атакува технично, записвайки четири точки срещу две за украинката за победата.

"Не съм загубила вяра в себе си. Знаех, че мога да победя и атакувах с всички сили. Утре ми предстои среща с позната съперничка", коментира Николова след схватката.

В спора за титлата Николова среща беларуската състезателка Ирина Курачкина, която има две титли на европейски първенства.

По пътя към полуфинала Николова победи последователно французойката Матилде Ривиер, на която не даде и точка, а след това и туркинята Елвира Камалоглу с 8:6.