Едно от най-значимите и заслужили имена в родната ММА сцена - Никола Дипчиков, бе гост на предаването "Спортът на Фокус". 42-годишният ветеран говори за състоянието на смесените бойни изкуства в България, за това има ли развитие в ММА сцената и дали е възможно след края на професионалната му кариера да стане президент на Българската федерация по ММА.
Въпреки че се състезавате в чужбина, вие имате сериозен и отличен поглед върху родната ММА сцена. Как се развива тя, ако изобщо можем да използваме точно този глагол "развива" и накъде се е запътила?
- За мен лично смесените бойни изкуства в България са на изключително ниско ниво. Професионалният ММА буквално не съществува, няма го. И главната причина за това е начинът, по който е управлявана Българската федерация по ММА в лицето на президента Станислав Недков. Това не е тайна за никой. Всички са вече наясно какво се случва в Българската федерация по ММА, всички се наясно с тъмното минало на този човек. Той е бивш престъпник, който осъждан за насилие и изнудване. Толкова много години заема тази ръководна позиция, бивайки пазен от различни политически сили. Неговият интерес изобщо не е да развива българския ММА. Неговият интерес се спира дотам, той колкото се може по-дълго да се задържи на тази позиция. И в България ММА е на това ниво, благодарение на него и когато става дума за развитие на българския ММА, и то само не е за развитие на ММА. Каквато и сфера да погледнеш, за да има развитие, трябва да има конкуренция. Българската федерация по ММА уби конкуренцията в България и уби професионалния ММА. И точно поради тази причина нямаме професионални състезатели с договори в големи организации.
Много ми е странно. Вие сте един от най-добрите ни състезатели. Вече 11 години славите страната в чужбина и както казахте, не къде да е, а в Русия, където бойните спортове са на няколко стъпала отгоре. В същото време г-н Недков е президент на федерацията. Вие поддържате ли някакъв дори минимален контакт с него? Имате ли някаква връзка? Кога за последно се чухте?
- Не, аз аз не го познавам този човек. Имах една съвсем случайна среща с него, която аз нямах желание да разговарям с него, защото знам каква личност, какъв човек е. Знам колко много е навредил на българския спорт и точно поради тази причина не искам да общувам и контактувам с него. Никога не съм се чувал с него. То няма и причина. Аз се бия извън България толкова много години и за щастие нямам никакви допирни точки с него. Няма никакъв повод, за да имаме контакт.
Вижда ли се Никола Дипчиков някой ден като президент на родната ММА федерацията. Или пък треньор? Изобщо как виждате, когато и да е, дните си след края на професионалната ММА кариера?
- Да, виждам се, разбира се. Аз ММА последните 15 години ми е част от живота. През последните 15 години той ми е единствената мисъл, с която лягам и ставам - как да стана по-добър в този спорт и абсолютно сам, с тесен кръг от хора покрай мен, успях да стигна до една от най-големите международни сцени и да се задържа там толкова много време. Така че, ММА е част от моя живот и напълно логично и нормално е да продължи да бъде част от моя живот. Дали ще бъда президент на федерацията, дали ще бъда треньор, нямам представа. Мисля си, че се справя с каквото и да се хвана. Много вероятно е след прекратяване на професионалната ми кариера да се занимавам с ММА.
Освен че сте навътре в ММА обществеността ни, вие се познавате с хора от всякакви бойни дисциплини - таекуондо, кикбокс, каквото и да е. Предполагам, че следите изкъсо какво се случва и в другите федерации. Преди няколко дни Българската конфедерация по кикбокс и муай тай, която в продължение на няколко години беше управлявана от г-н Галин Димов, доста компрометирана личност, вече има нов президент - Марио Иванов. Тази смяна дойде след много главоболия, много полемики. Може ли да видим такава промяна и в ММА федерацията?
- Абсолютно мисля, че да. С Марио се познавам от много години, в много добри и близки отношения сме с него, много пъти сме си говорили, имали сме много искрени разговори. Аз винаги съм го подкрепял. Знам, че той е мъж, който има чест и достойнство. Бях изключително радостен, когато разбрах, че са свалили Галин Димов и той е станал президент. Веднага му писах, веднага го поздравих и му казах: "Марио, ти си светлина в тунела. Щом ти, вие, успяхте да направите това нещо, няма абсолютно никаква причина ние да не успеем". Всичко е въпрос на време.
Цялото интервю с Никола Дипчиков може да чуете и прочетете ТУК!



11:50 / 25.06.2026
260


