Ботев (Пловдив) най-после прекъсна серията си от близо 260 дни без шампионатна победа като гост. "Канарите" се наложиха над новака Хебър (Пазарджик) с 2:1 в мач от 16-ия кръг на Първа лига, който се игра на стадион "Васил Левски" в София.

Антоан Бароан (27-дузпа) и Виктор Генев (80) се разписаха за гостите, а Хлеб Бухал (58) бе точен за Хебър.

За последно жълто-черните имаха успех извън Коматево на 18 февруари 2022 година, когато победиха Арда с 2:0 в Кърджали.

С успеха възпитаниците на треньора Желко Копич имат вече актив от 16 точки, но останаха на 10-о място във временното класиране.

Първата чиста голова ситуация в мача бе за домакините в 22-ата минута. След изпълнение на тъч Хамдиев изведе Венсан Марсел в наказателното поле на Ботев. Бившият халф на Локомотив Пловдив бе в отлична позиция сам срещу вратаря Ханкич, но шутира над напречната греда.

Пет минути по-късно Ботев получи правото да изпълни дузпа. Реда Рабей пусна пас през центъра, а Елвис Ману отклони с пета към Мохамед Брахими. Той преодоля вратаря Петър Дебърлиев, който го събори на земята. С изпълнението се нагърби Антоан Бароан, който шутира с левия крак в мрежата за 0:1.

В 58-ата минута Хебър изравни резултата. Богомил Божуркин получи отляво в наказателното поле, пребори се с двама противникови играчи и подаде към Хлеб Бухал. Той шутира с левия крак, като топката рикошира в гредата и влезе в мрежата за 1:1.

Десет минути по-късно жълто-черните направиха две атаки, в които 3 пъти уцелиха гредите. При първото положение Мохамед Брахими бе изведен сам срещу вратаря и шутира в страничната греда, а при добавката Елвис Ману стреля в напречната. Страничният рефер обаче бе вдигнал флага си, тъй като Ману се намираше в засада.

При следващата атака току-що влезлият Николай Минков направи шокиращ пропуск от два метра, шутирайки с левия крак в гредата, въпреки че и тук помощник-съдията също бе вдигнал флага си за засада.

В 80-ата минута Ботев отново излезе напред в резултата. Това стана след центриране на Емануел Току от корнер, при което капитанът Виктор Генев засече с глава за 1:2. Бранителят изтича до Сектор А, където извика сина си да го поздрави за попадението.