Отборът на Нидерландия е първият четвъртфиналист на Мондиала в Катар. "Лалетата" победиха с 3:1 състава на САЩ на старта на елиминационнната фаза на шампионата на планетата.

Головете за тима на Луис ван Гаал отбелязаха Мемфис Депай в 10-ата, Дейли Блинд в 45-ата и Дензъл Дъмфрис в 81-ата минути от мача. Третрият голмайстор на Нидерландия беше избран за играч на мача след като освен попадението, асистира за другите две на тима си. За "янките" Хаджи Райт беше точен в 76-ата минута.

Попадението на Депай се оказа историческо. То е под номер 43 за него с националната фланелка, с което той излезе на второ място във вечната голмайсторска ранглиста на страната. Той изостава само на лидера Робин ван Перси, който е с 50 гола. Трети остава Клаас Ян Хутелаар (42).

На 1/4-финалите европейците чакат победителя от двойката Аржентина и Австралия, които играят от 21:00 часа.