Amnesty International с унищожителна критика за Сърбия: Ненаказани военни престъпления, атаки срещу медиите, дискриминация...
Белград. Сърбия не е постигнала напредък в наказателното преследване на военни престъпления, разследването на съдбата на изчезналите лица е спряно, продължават сплашването и нападенията срещу журналисти, дискриминацията и домашното насилие, а полицията използва прекомерна сила, се казва в публикувания в сряда годишен доклад за състоянието на човешките права на Amnesty International, пише „Слободен печат“.
С все по-репресивен президент и без постоянна опозиция, правителството контролира полицията и съдебната система, отслабва върховенството на закона, унищожава политическите и гражданските права и допуска широко разпространена корупция, се казва в доклада за Сърбия.
В раздела „Право на истина, справедливост и обезщетение“ AI заявява, че не е постигнат напредък в прилагането на националната стратегия за военни престъпления, отваряне на натрупани над 2500 дела за военни престъпления или обвинение на висши полицейски или военни служители за командна отговорност.
Съдебното преследване на извършители от по-ниско ниво по дела, прехвърлени от Босна и Херцеговина (БиХ), е изключително бавно и производството срещу 10 мъже във връзка с геноцида в Сребреница продължава да се бави поради отсъствието на обвиняеми, се добавя в документа.
AI също така посочва, че новият закон, който предвижда обезщетения за жертвите на войните, дискриминира цивилните жертви, изчислявайки, че около 15 000 души, включително роднини на изчезналите и преживели сексуално насилие, все още не са упражнили правото си на обезщетение.
Докладът също така посочва, че безнаказаността на виновниците за преместването на телата на над 900 косовски албанци от Косово в Сърбия през 1999 г. продължава и припомня, че специалният докладчик на ООН за извънсъдебни убийства призова Сърбия да образува дела срещу няколко полицаи, заподозрени в убийство от тримата братя Битичи, американски граждани от албански произход, чиито останки бяха намерени през 2001 г. и че човешките останки, за които се смята, че са косовски албанци, са открити в кариера в Кизевак през ноември.
Що се отнася до прекомерната употреба на сила, AI съобщава, че над 70 души са били сериозно ранени и 223 са арестувани по време на няколкодневни демонстрации през юли след решението на (сръбския) президент да забрани публичните събирания и предложението за въвеждане на комендантски час през уикенда.
В доклада на AI се казва, че над 70 души са били сериозно ранени и 223 арестувани по време на няколкодневни демонстрации през юли и че полицията е използвала прекомерна сила в Сърбия, но до края на годината полицаите не са били преследвани. Макар десни активисти да са нападнали парламента, повечето демонстранти са били мирни, но полицията безраборно е стреляла сълзотворен газ и шокови гранати и арестувала и била демонстрантите и минувачите, посочва AI, като добавя, че полицията е ранила сериозно четирима журналисти при отделни инциденти в цялата страна.
Що се отнася до свободата на изразяване, AI отбелязва, че физическите нападения, сплашване и политически клевети в социалните медии срещу медийните работници продължават. Организацията припомня, наред с други неща, че през юли Министерството на финансите поиска информация за банковите сметки на физически лица, разследващи журналисти и 37 НПО съгласно закона, използван за разследване на финансиране на тероризъм и пране на пари.
Докладът също така посочва, че дискриминацията срещу етническите малцинства в Сърбия продължава, протестите и нападенията срещу мигранти са се засилили и че комисарят по въпросите на равенството отчита увеличаване на речта на омразата по време на извънредното положение.
AI припомня, че 24 180 бежанци и мигранти са пристигнали в Сърбия от януари до ноември и че молбите за убежище са били спрени до май, тъй като бежанците и мигрантите са били поставени в задължителна карантина в приемните центрове. Процесът на предоставяне на убежище остава неадекватен: от 2639 бежанци, регистрирани, че търсят убежище, само 118 са подали молби, 16 са получили убежище до края на ноември, а 18 са получили субсидиарна закрила, се добавя в доклада.
Продължава и принудителното връщане на мигранти в Сърбия от държави-членки на ЕС и от Сърбия в съседни държави. През април 16 мъже, за които се смята, че са били преместени в друг временен център за прием, са били откарани от полицията до южната граница и са принудени да преминат в Северна Македония под дулото на оръжие, според доклада.
Що се отнася до насилието над жени, AI съобщава, че през април НПО „Автономен женски център“ отчита трикратно увеличение на броя на жените, които са се свързали с тях по време на комендантския час. Много от тях, се добавя в доклада, описаха ескалацията на психологическо, икономическо или физическо насилие и страха им да докладват за насилие на властите без достъп до защита.
До 25 ноември най-малко 22 жени са били убити от партньор или член на семейството, според доклада на AI за правата на човека в Сърбия за 2020-2021 г.
Превод и редакция: Иван Христов