В политиката човек трябва бързо да се отърсва от лично отношение към политически процеси. Това каза в предаването "Панорама" по БНТ Росен Желязков след отстраняването му като председател на Народното сърбание.

"Може би до вчера по-късно вечерта имаше известно огорчение, може би това е съвсем нормална човешка реакция от преживяването. Не е добър съветник, за който и да е политик, честолюбието гордостта, егото, особено когато не става въпрос за лични теми", подчерта Желязков.

"Вчерашното решение е част от политическия процес, който набра достатъчно скорост през последните месеци и доведе до това да не може да продължи работата си редовното правителство, до това да отидем за пореден път на избори. Изобщо тази развръзка изобщо не знам дали беше поантата, дали беше епилогът. Това беше някаква ненужна демонстрация, и ако за опозицията в лицето на БСП, на ИТН, на "Възраждане" това си беше част от нормалното политическо поведение".

По отношение на бившите си партньори, Росен Желязков каза, че становището му е, че "това е било реванш, желание за наказание или нещо подобно". По думите му политическите последици ще имат измерение в предизборната кампания, а "вероятно и след това".

Желязков посочи, че искането на неговото отстраняване е било "компилация от мотиви на опозиционните партии.

"Това може би беше следствие от несъстоялата се ротация", добави още Росен Желязков.

Бившият председател на Народното събрание каза, че в началото на годината е започнал сложният процес на взаимоотношения на лесно изглеждащата ротация.

"Този процес започна с разговор за това с чий мандат ще бъде извършена ротацията, премина през темата г-н Денков - външен министър, стигна се до Меморандума. Премина се през предложението на Бойко Борисов това правителство да продължи своята работа без никаква промяна. И тогава дойде тази изненадваща оставка, която сега се представя като спазено обещание, но това беше тактически ход".

Росен Желязков допълни, че така се стига до "естествения завършек на това нагнетявано недоверие, което всъщност никога не беше преодоляно".

"В политиката не само при "Джеймс Бонд" никога не казвай никога".