Максим Димитров: В Бесарабия не трябва да се търси електорат, защото такъв няма да се намери
София. В Бесарабия не трябва да се търси електорат, защото такъв няма да се намери. Това каза в интервю за Агенция „Фокус“ Максим Димитров, основател на Български младежки клуб „Актив“ за проектите на клуба, за поругаването на паметника на хан Кубрат и за изборите в България.
„Ние не можем да отнасяме бесарабските българи като част от България. Трябва да имаме предвид, че много малка част от българите в Бесарабия са български граждани“, каза още Максим Димитров.
По думите му за парламентарните избори на 4 април в Украйна е имало две отворени секции – една в Одеса в генералното консулство, втората в посолството в Киев.
„Според данните от протоколите под 100 човека са гласували общо в двете секции, което означава, че най-вероятно това са били служители, хора, които извършват търговия или живеят в Украйна. Политиците всеки път предизборно се опитват да направят нещо велико за бесарабските българи, но това трябва да покаже на политиците в България, че те не са избиратели и евентуални почитатели на една или друга партия. Ако питате, който и да е бесарабски българин, със сигурност с голяма трудност ще посочат кой политик, кой е. Нашето възпитание и любовта към България са предадени от поколение още, когато не е имало министър-председател и депутати“, каза още Максим Димитров.
Той отбеляза, че отношението на басарабските българи към България е през друга призма, по-скоро от страна на езика и културата.
Деница КИТАНОВА
Пълния текст на интервюто четете в раздел "Мнение".
СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Максим Димитров: През последните години трябва да отбележа, че от българска страна има повече възможности за финансиране на културно-просветната дейност
София. През последните години трябва да отбележа, че от българска страна има повече възможности за финансиране на културно-просветната дейност. Това каза в интервю за Агенция „Фокус“ Максим Димитров, основател на Български младежки клуб „Актив“, за проектите на клуба, за поругаването на паметника на хан Кубрат и за изборите в България.„Миналата година Български младежки клуб ...
Максим Димитров: Често се случва, че всяко ново правителство в България знае по-...
Максим Димитров: От години се говори за нещо по-мащабно в рамките на мемориалния...
Българската общност от Одеса, от Зопорожка област и от Болград е готова да се включи във възстановяването на паметника на Кубрат в Малая Перешчепина
София. Българската общност от Одеса, от Зопорожка област и от Болград е готова да се включи във възстановяването на паметника на Кубрат в Малая Перешчепина. Това каза в интервю за Агенция „Фокус“ Максим Димитров, основател на Български младежки клуб „Актив“ за проектите на клуба, за поругаването на паметника на хан Кубрат и за изборите в България.
По думите му този паметник е мост между България и Украйна.
„Към този момент местните власти вече работят върху възстановяването на мемориала. Паметникът се намира в рамките на общината на Нови Санжари и в момента го оправят. Разбира се, че ще има някои неща, които да се доработят и дооправят“, коментира още Максим Димитров.
Максим Димитров припомни, че паметникът на това място е издигнат през 2001 г. и тогава идеята идва от България от проф. Пламен Павлов, който по това време е бил председател на Държавната агенция на българите в чужбина. „Подкрепа за паметника на Кубрат идва и от вестник „Роден край“, от Дора Костова и Николай Габер, който е председател на Сдружението „Събор на българите в Украйна“, посочи още Димитров.
Той отбеляза, че паметниците, които са свързани с България и Украйна, трябва да бъдат онзи фактор, който да уплътнява нашите взаимоотношения и да развиват такива.
Деница КИТАНОВА
Пълния текст на интервюто четете по-късно в раздел "Мнение".
Максим Димитров: Бесарабските българи изразяваме нашето неразбиране към поругаването на паметника на Кубрат, това е възмутително
София. Бесарабските българи изразяваме нашето неразбиране към поругаването на паметника на Кубрат, това е възмутително. Това каза в интервю за Агенция „Фокус“ Максим Димитров, основател на Български младежки клуб „Актив“ за проектите на клуба, за поругаването на паметника на хан Кубрат и за изборите в България.
"Не знам кой може да каже, че това е нормално. Паметниците се създават вследствие на това, че определена личност е направила нещо значимо. Хората, които разрушават паметниците, не са направили нищо повече в живота си. Това е много възмутително и ние като част от българската общност в Украйна очакваме да има реакции от местните власти", каза Максим Димитров.
Той отчете, че полицията вече е започнала да разследва този случай.
"Няма официална версия, но тъй като има прокопан тунел, вероятно тези, които са решили да търсят скъпоценности, са разрушили паметника с тази цел. Все пак това място е известно като гробница на Кубрат. Разбира се, че ние изразяваме нашето неразбиране към този акт, към този варварски и вандалски акт", допълни още Максим Димитров.
Деница КИТАНОВА
Пълния текст на интервюто четете по-късно в раздел "Мнение".
Poltava.to (Украйна): Вандали оскверниха паметника на хан Кубрат в Малая Перешчепина
Mала Перешчепина. Неизвестни вандали са осквернили паметника на създателя на Стара Велика България – Хан Кубрат, в Малая Перешчепина, Новосанжарски район на Полтавска област в Централна Украйна. Именно там през 1912 г. е открит гробът на хан Кубрат. От снимките, публикувани от регионалната украинска медия Poltava.to се вижда, че паметникът е изваден от постамента и повален на земята. Полицията в Полтавската област е започнала разследване във връзка с инцидента. На 5 април кметът на село Мала Перешчепина се е свързал с полицията и е съобщил, че неизвестни лица са повредили паметника на хан Кубрат. На мястото на инцидента органите на реда установяват, че неизвестните лица са подкопали бетонната основа на паметника, което е станало причина за падането му. Извършителите подлежат на наказание по чл. 298 от НК на Украйна (Незаконна работа на обекти на археологическо наследство, унищожаване или повреждане на обекти на културното наследство) - глоба и/или лишаване от свобода за срок до две години. През 1912 г. момче на име Деркач случайно намира съкровище в селото, което се оказва изключително голямо: 800 отделни предмета, предимно от злато (с тегло 25 кг) и сребро (с тегло 50 кг). Намерени са многобройни златни и сребърни съдове, украшения от златни византийски масивни монети от средата на VII век, гривни, пръстени, фрагменти от оръжия, златни части от колани и фрагменти от дървен скиптър със златна облицовка. Историците стигат до заключението, че това не е заровено съкровище, а погребение. Пръстенът с монограмата „Кубрату патрикиу“ е един от предметите, заради който историците твърдят, че Перещепинското съкровище е намерено в гробницата на хана на Стара Велика България. Всяка година българи от цял свят посещават гроба на хан Кубрат в селото. В помещенията на училището в Малая Перешчепина е открит музей, който всяка година се попълва с нови експонати. По-късно възниква идеята за изграждане на мемориален комплекс „Хан Кубрат“ на мястото. За тази цел през 2008 г. е създадена и регистрирана Международната благотворителна фондация „Хан Кубрат“. Към 2012 г. концепцията на комплекса включва изграждането на паметник и пътеката до него, а също параклис и паркинг за посетителите. Превод и редакция: Тереза Герова
Повреден е паметникът на Кубрат в Украйна
Малая Перешчепина. Повреден е паметникът на Кубрат в Украйна, научи Агенция "Фокус". Паметникът е станал жертва на вандализъм. Паметникът на хан Кубрат в Малая Перешчепина е от 2001 година. Деница КИТАНОВА