„360 степени“(РСМ): В освобождаването на Крива паланка, Куманово и други градове е участвала и българска армия
Скопие. Генерал Михайло Апостолски, който е лидер на македонската армия по време на Национално-освободителната война, пише, че с одобрението на върховния главнокомандващ на Националноосвободителната армия Йосип Броз Тито армията на Отечествения фронт на България е участвала активно във финалните операции на антифашистката битка. Втора българска отечествено-фронтовска армия участва в освобождаването на Скопие, цитира книгата му македонското електронно издание “360 степени“.
В специалната книга "Националноосвободителна война на Македония", публикувана в Скопие през 1964 г., тогава пенсионираният генерал-лейтенант от Югославската народна армия (ЮНА) Михайло Апостолски, заедно с Йован Павловски, публикува поредица от снимки, документи и карти със съответен текст по случай двадесетата годишнина от освобождението на Македония.
В книгата Апостолски, който е лидер на македонската армия по време на Национално-освободителната война, пише, че с одобрението на върховния главнокомандващ на Националноосвободителната армия Йосип Броз Тито армията на Отечествения фронт на България е участвала активно във финалните операции на антифашистката битка. В операцията за освобождаването на Скопие участва Втора отечествено-фронтовскаа българска армия.
„В София щабът на Трети украински фронт и Отечественият фронт на Българската армия, заедно с представители на Националноосвободителната армия на Югославаия, определи основните насоки за действие на Отечествения фронт на Българската армия на територията на Югославия. "Тези действия бяха хармонизирани с оперативния план на Генералния щаб на Македония," пише в книгата, в която също има карти на военните действия, предприети по-късно.
Според данните, публикувани от генерал Апостолски, Първа отечествено-фронтовска българска армия на 3 октомври 1944 г. започва своята дейност в долината на Крива река.
„Тази армия след дълга битка освободи Крива паланка на 8 октомври 1944 година. От 12 до 18 октомври те се бият ожесточено за позиции в района на Чифте Ан. Най-трудно беше в Страцин, където боевете продължиха от 22 до 25 октомври 1944 година. Докато атакуваха фронтално, частите на Кумановската народноосвободителна дивизия атакуваха германските позиции отстрани. „След дълга и трудна битка, на 11 ноември 1944 г. частите на Първа отечествено-фронтовска българска армия и частите на Кумановската дивизия освобождават окончателно град Куманово“, каза Апостолски.
Освен в битките за освобождение на североизточната част на Македония, включително Скопие, българските антифашисти преди това са участвали в освободителните операции в Берово, Пехчево, Пробищип и Кочани.
„На 22 октомври 1944 г. частите на 50-та дивизия, заедно с частите на Пета отечествено-фронтовска българска армия, освобождават град Кочани. „Във всички тези градове хората приеха своите синове - освободителите на Македония с голяма радост, възхищение и веселба“, пише Апостолски.
Превод и редакция: Юлиян Марков