Испания ще има 5 клуба в най-престижния европейски клубен футболен турнир - Шампионска лига за сезон 2023/24. Това стана ясно след като Севиля спечели финала във втория по сила турнир на "Стария континент" - Лига Европа, надделявайки на финала над италианския Рома.

Освен Севиля, като победител в Лига Европа, в Шампионска лига от страна на Испания ще играят още шампионът Барселона, Реал Мадрид, Атлетико Мадрид и Реал Сосиедад.

Италия, Англия и Германия ще имат по 4 клуба. За момента от тези страни участие са си осигурили: Италия (Милан, Наполи, Лацио и Интер); Англия (Манчестър Сити, Арсенал, Манчестър Юнайтед и Нюкасъл); Германия (Байерн (Мюнхен), Борусия (Дортмунд), РБ Лайпциг и Унион (Берлин)).

Три тима в най-престижния европейски клубен турнир ще имат Франция (ПСЖ, Ланс и Марсилия). Толкова ще са те и от Португалия (Порто, Бенфика и Брага).

По два клуба ще имат Шотландия (Селтик и Рейнджърс), Австрия (Ред Бул Залцбург и Щурм Грац) и Нидерландия (Фейенорд и ПСВ Айндховен).

Останалите държави в Европа ще имат по 1 участник (шампионът на дадена страна).