Преглед на някои от основните теми в балканския печат (Агенция "Фокус")
Атина. Настояването на България да блокира преговорите за присъединяване към ЕС на Република Северна Македония заплашва да създаде още една пукнатина в югоизточния фланг на НАТО. Две от страните-членки в региона – Гърция и Турция – вече са дълбоко разделени, а сега още две държави вървят към сблъсък заради вековен спор на етническа основа, пише електронното издание на вестник Kathimerini в материал, представен без редакторска намеса.
И България, и Северна Македония са ключови регионални членове на Алианса. България заради ролята й на надзорник над Черно море и южна Русия, а Северна Македония като буфер срещу по-нататъшната руска експанзия в сърцето на Балканите. И двете също много силно усещат въздействието на американско-руския конфликт за влияние в региона.
НАТО обаче изглежда обезпокоен от съперничеството София-Скопие, считайки го за европейски въпрос, който трябва да бъде решен от страните-членки на ЕС. Макар че това може да бъде точно така, възраженията на България срещу присъединяването на Северна Македония към ЕС не произтичат от критериите за присъединяване, като например необходимостта от укрепване на демокрацията и активни действия срещу корупцията; вместо това те се подхранват от исторически твърдения, които подклаждат национализма и от двете страни и в даден момент скоро ще окажат влияние върху НАТО, освен ако тези различия не бъдат разрешени.
Антибългарската треска се повишава в Северна Македония, с благословията на политическото ръководство и медиите, а позицията на Скопие към София става все по-агресивна. Показателно е, че РСМ отхвърли искането на София за участие във въздушната полиция на НАТО в небето над Северна Македония, а също така оттегли интереса към българската атомна електроцентрала Белене, като вместо това избра да подкрепи проекта за природен газ в северното пристанище на Гърция Александруполис.
Междувременно България се готви за избори през пролетта, а политическата класа разчита силно на националистически настроения, опитвайки се да оформи нов балкански дневен ред, вдъхновен от Османската империя и големите стремежи на XIX век, обвинявайки своите балкански братя в отклонение от правилния път.
***
Прищина. Съветът за стабилизиране и асоцииране на Косово към Европейския съюз призова Прищина да продължи да работи по постигане на правно обвързващо споразумение с Белград, но също така да изпълнява всички постигнати досега спогодби, отбелязва електронното издание на сръбския вестник „Политика“.
„Важността на непрекъснатото участие в преговорите и постигането на всеобхватно правно обвързващо споразумение за нормализиране на отношенията беше подчертано на срещата, което е от решаващо значение за напредъка на Косово и Сърбия по пътя към ЕС. Участниците се съгласиха, че всички предишни споразумения трябва да бъдат спазвани и прилагани “, се посочва в съобщението на Съвета.
В допълнение към важността на диалога с Белград беше подчертана необходимостта от ускоряване на процесите на реформи в Косово чрез „фокуса на всички политически участници и ефективната координация в институциите в Косово".
Отмяната на митата върху вноса на стоките от Сърбия, както и участието на Косово в регионални инициативи и сътрудничеството със Специализирания съд за военни престъпления в Хага бяха оценени положително.
На видео срещата на Съвета за стабилизиране и асоцииране на Косово участваха Върховният представител на ЕС по външните въпроси и политиката за сигурност Жозеп Борел, еврокомисарят по разширяването Оливер Вархели и премиерът на Косово Авдула Хоти, заедно с други представители на Прищина.
***
Северна Митровица. Кандидатът на „Сръбска листа“ Милан Радоевич спечели предсрочните местни избори в населената предимно от сърби косовска община Северна Митровица, пише прищинското издание Gazeta Express.
Според публикуваните от Централната избирателна комисия резултати, Радоевич получава около 90% от гласовете. Той ще бъде потвърден като кмет, след като лидерът на неговата партия Горан Ракич си подаде оставката от поста градоначалник, за да стане вицепремиер на Косово и министър на администрацията и местното самоуправление в правителството на Демократическата лига на Косово (ЛДК).
Движение „Самоопределение“ също издигна кандидат за кмет – Ердем Атич, който спечели 3,68%. Другият кандидат – на Демократическата партия на Косово (ПДК) – спечели 3,54% от гласовете. Северна Митровица е населена основно от сърби.
***
Скопие. Християн Мицковски и ВМРО-ДПМНЕ подготвят за вторник от 12 и 30 до 14 часа цялостна блокада на Скопие, пише вестник „Независен“.
В съобщението Мицковски се извини предварително за хаоса, който ще бъде причинен.
Демонстрациите на основната опозиционна партия в Република Северна Македония (РСМ) са насочени срещу правителството и преговорите с България.
„Ако се провалим днес, страхувам се, че някои от бъдещите поколения ще имат възможност да поправят грешките, които Зоран Заев и СДСМ ще направят днес“, каза Мицковски.
Обръщайки се към политици от управляващото мнозинство, лидерът на ВМРО-ДПМНЕ ги призова да не се осмеляват да очернят идентичността, езика и историята на Македония.
Поради същата причина, снощи опозицията протестира в 11 града в югозападната ни съседка.
***