Daily Sabah: Не се очакват сериозни санкции на ЕС срещу Турция
Анкара. Въпреки нарастващото напрежение между Турция и Европейския съюз, някои експерти твърдят, че срещата на върха на европейските лидери на 10-11 декември няма да доведе до съществени санкции срещу Анкара и че евентуалните политики на рестриктивни политики на ЕС спрямо Анкара, биха работили срещу самия съюз, пише турското издание Daily Sabah.
Докато някои кръгове смятат, че предстоящата среща на върха ще бъде „точка на пречупване“ в двустранните отношения, политическите експерти казват, че тази перспектива сама по себе си не отразява истината и ЕС не би рискувал да загуби Турция.
Според Енес Байракли, директор по европейските изследвания на турския мозъчен тръст Фондация за политически, икономически и социални изследвания (SETA), въпреки че ЕС и Турция са имали някои спорове, те трябва да работят за укрепване на връзките си чрез сътрудничество.
Настоящата международна политическа обстановка прави сътрудничеството задължително и за двете страни, посочва Байракли, като отбелязва, че нито една от двете страни не може да си позволи лукса да загърби другата.
Той продължи, че декемврийската среща на върха може да доведе до някои „символични“ решения срещу Анкара, като добави, че е малко вероятно Европейският пакт да приеме значителни санкции. Турският експерт заяви, че дискурсът за така наречената „точка на пречупване“ е просто инструмент, използван за оказване на психологически натиск върху Анкара.
По-нататък Байракли отбеляза, че Европа е преминала през голям трансформационен период през последните две десетилетия поради дискурса, възприет от поляризацията на десните и левите, което е друга причина за напрежението с Турция.
„Така че Европа, за да се превърне в глобален актьор, се нуждае от държава като Турция“, а също трябва да се изправи срещу собствените си слабости, каза той. Байракли добави, че в момента блокът няма такива възможности. „Напротив, Европа се придвижва към крайнодясна и авторитарна (структура)“, каза той.
Нуршин Атешоглу Гюней, академик от отдела за международни отношения на базирания в Истанбул университет „Нишанташи“, се съгласи, че Турция и ЕС са преминали през трънлив период, но заяви, че блокът няма да се откаже от Турция.
„Не мисля, че ЕС би избрал да отхвърли Турция“, каза тя и добави, че и двете страни по някакъв начин са зависими една от друга.
В момента европейската организация има много вътрешни спорове, различни от разногласията с Турция, посочва Гюней. Някои членове, включително Франция, Австрия, Гърция и гръцко-кипърската администрация, искат да притиснат Турция и да й наложат санкции, отбеляза тя, но има и други държави, споделящи двустранни връзки и общи интереси с Анкара.
Според Гюней ЕС няма да прекъсне връзките си с Турция по множество причини, включително икономически проблеми и опасения за сигурността, тъй като изключването на Турция няма да работи в полза на европейските лидери.
Превод и редакция: Иван Христов
СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Меркел: Няма достатъчно напредък в отношенията между ЕС и Турция
Берлин. Германският канцлер Ангела Меркел отбеляза в понеделник, че няма достатъчен напредък по въпросите, които влияят негатовно на отношенията между Европейския съюз преди срещата на върха на блока през декември, предава Associated Press.„Не регистрирахме сериозен напредък в отношенията между ЕС и Турция, както ни се искаше“, заяви Меркел на виртуално заседание на членовете...