Преглед на някои от основните теми в световния печат ( Агенция „Фокус“ )
24 Юни 2019 | 00:01 | Агенция "Фокус"
***
Истанбул. Гласоподавателите в най-големия град в Турция обединиха подкрепата си зад опозиционния кандидат на републиканската народна партия Екрем Имамоглу в повторно проведените кметски избори, пише турският вестникDaily Sabah
Според неофициални резултати Имамоглу е получил 54.03% от гласовете, докато неговият опонент, от Партията на справедливостта и развитието Бинали Йълдъръм получи 45,09%, при преброени 99,37% от избирателните урни.
Разликата в гласовете между двамата кандидати е 777 581, значително по-висока от 13 729, обявена след изборите на 31 март. Имамоглу води в надпреварата в 28 от 39 района в Истанбул, което е значително подобрение 16-те района, които печели в отменените избори.
Той увеличи гласовете си с почти 530 000 в сравнение с предишните избори, докато Йълдъръм загуби 235,000 гласа в сравнение с 31 март.
Скоро след като резултатите започнаха да излизат, Йълдъръм допусна поражение и заяви, че съперникът му Имамоглу води в състезанието, поздравявайки го за очевидната победа.
"Ще се опитаме да помогнем на Имамоглу във всичко, което той ще направи в полза на гражданите на Истанбул," каза Йълдъръм.
Говорейки скоро след изказването на бившия премиер и кандидат на управляващата партия, Имамоглу каза, че резултатите са от решаващо значение за турската демокрация.
"Днес 16 милиона граждани на Истанбул са обновили нашата вяра в демокрацията и доверието ни в правосъдието. Това беше постигнато не само от тези, които гласуваха за мен, но и от всички наши граждани, които ни помогнаха да проведем тези избори с голяма зрялост и спокойствие", каза той.
Имамоглу също така призова президента Реджеп Тайип Ердоган да заяви, че е готов да се срещне с него възможно най-скоро.
"Обръщам се към нашия държавен глава, президента Ердоган. Готов съм и желая да работя в хармония с Вас по спешните въпроси на Истанбул като противеземетръсните мерки в строителството в града, изграждането на метрото, бежанците и други належащи въпроси.", каза той.
Вашингтон. Вицепрезидентът Майк Пенс заяви в неделя, че САЩ все още се съмняват дали свалянето на на безпилотния летателен апарат на САЩ е било разрешено от ръководството на Иран, цитира думите на американския вицепрезидент американският вестник The Hill.
"Президентът ... се съмнява дали свалянето на нашия безпилотен самолет е било разрешено на най-високите нива", каза Пенс. "Не сме убедени, че е получено разрешение от най-високо ниво."
Според съобщенията президентът Тръмп е отменил удара по Иран в последните минути миналата седмица и обяви, че е решил, че ще бъде несъразмерно, като е разбрал, че това вероятно ще струва 150 живота.
"Той е президент, който винаги ще има предвид човешкият живот", каза Пенс в неделя. "Президентът разгледа потенциалната загуба на човешки живот и заключи, че не е пропорционално."
След информациите, че Тръмп е бил информиран за оценките на възможните жертви далеч по-рано в процеса, Пенс каза, че Тръмп „е получил оценки за възможните жертви и цяла гама от информация“, но че „в края на процеса имаше по-конкретни прогнози и той заключи, че това не е пропорционален отговор. "
Пенс отхвърли информацията, че се е присъединил към държавния секретар Майк Помпео и съветника по националната сигурност Джон Болтън в подкрепа на ударите, като каза, че „целият екип за национална сигурност около президента е осигурил най-широк спектър от възможности“.
Вицепрезидентът повтори забележките на Тръмп, направени в интервю, според които САЩ биха желали да се срещнат с ирански служители без предварителни условия, но че „няма да позволим на Иран да се сдобие с ядрено оръжие“.
***
Вашингтон. В дните, предхождащи решението на президента Тръмп дали да започне ракетна атака срещу Иран, държавният секретар Майк Помпео командваше събитията, пише The New York Times.
След като предупреди, че Тръмп е готов да използва сила заради подозрителната роля на Иран в атаките на петролни танкери, Помпео отлетя за Флорида в понеделник, за да разработи стратегия с генералите в Централното командване. Във Вашингтон той информира министъра на външните работи на Европейския съюз за разузнаването. До четвъртък той настояваше в Белия дом за удари срещу ислямската република
Помпео напътстваше Тръмп в едни от най-последователните действия на администрацията. Едва в последния момент президентът обърна курса и отмени ударите.
Конфронтацията с Иран постави акцент върху степента на влиянието на Помпео върху Тръмп. В една администрация, която сменя членове на кабинета с главозамайваща скорост, малко от тях са оцелели толкова дълго, колкото Помпео - и никой не е имал толкова стабилна позиция, постигната чрез тайнствена способност да чете желанията на президента и да ги превръща в политика и съобщения за медиите. Той също така се е възползва от липсата на лидерство в министерството на отбраната, което е почти шест месеца без потвърден министър.
"Тръмп е създал гигантски вакуум в Министерството на отбраната от цивилната страна", казва Ерик Еделман, бивш висш служител на Пентагона при Джордж Буш. "Природата не се поддава на вакуум - както и политиката."
Но както показа дебатът за ударите, безкомпромисните яростни възгледи, които Помпео има за политиката към Иран, започват да се сблъскват с перспективата на президент, който е дълбоко скептичен по отношение на военните заплитания, особено в Близкия изток.
Помпео е малко вероятно да изрази публично разочарование от президента. Някои официални лица твърдят, че той ще работи чрез бюрокрацията, за да прокара политическите си цели, докато на повърхността се придържа към ролята на лоялен войник, макар и само защото крие политически амбиции, за които подкрепата на Тръмп ще бъде безценна. Въпреки настояването на Помпео, че той е "изключил" кандидатирането си за Сената през следващата година в Канзас, много служители на администрацията на Тръмп очакват от него да влезе в състезанието.
55-годишният Помпео е също толкова дипломат в култивирането на вътрешния кръг на Тръмп, колкото и в чужбина. В четвъртък той се появи заедно с Иванка Тръмп, дъщерята на президента, при представянето на доклад за трафика на хора. Той говори редовно със съпруга й и съветник за Близкия изток на Тръмп Джаред Къшнър - в някои дни по-често, отколкото с чуждестранни служители, според бивш служител на администрацията на Тръмп, запознат с неговите дейности.
Християнин-евангелист, първоначално от Калифорния и бивш конгресмен на Чаената партия, подкрепян от семейство Кох, Помпео действа 14 месеца като дясна ръка на Тръмп по целия свят, било то в Пхенян, Рияд или Брюксел - и тази седмица, той отново ще бъде на страната на Тръмп на срещата на върха на Г-20 в Япония, след спиране в Индия.
По-малко очевидно е как той наскоро разшири своята роля в сянка по въпросите на военните и разузнаването, разширявайки преживяванията си като млад капитан на танкова част на армията в Германия и първата си работа като администрация като C.I.A. директор.
С командването на Пентагона в движение откакто Джим Матис подаде оставка през декември, г-н Помпео отстоява възгледите си много по-силно в дебатите за национална сигурност, твърдят настоящи и бивши служители.
Той също така разширява мрежата си в кабинета. Джина Хаспъл, директор на ЦРУ, беше заместник на Помпео в агенцията и има желание да поддържа здрави отношения с него, знаейки, че това помага да запази благоволението на президента, казват служителите. Новият министър на отбраната Марк Еспър е бил съкурсант на Помпео в Уест Пойнт. Неговото присъствие би могло да подпомогне влиянието на Помпео - особено в контрапункт с основния съперник на властта на Помпео, но често политически съюзник, Джон Болтън, агресивният съветник по националната сигурност.
***
Тел Авив. В рамките на посещението си в Израел съветникът по националната сигурност Джон Болтън предупреди Иран да не се заблуждава по отношение на неотдавнашното решение на президента на САЩ Доналд Тръмп да не разпорежда нанасянето на удар срещу страната, пише американското издание Washington Examiner.
"Нито Иран, нито който и да е друг враждебен актьор не бива да бъркат предпазливостта и дискретността на САЩ със слабост. Никой не им е дал лиценз за лов в Близкия изток", подчерта Болтън, който е в Израел за среща със съветници по сигурността от Русия и САЩ. Израел, както и за разговор с премиера Бенямин Нетаняху.
На пресконференцията Болтън потвърди, че САЩ ще продължат с по-нататъшни санкции срещу Иран, които ще бъдат обявени в понеделник, 24 юни. По-нататък той заяви: „Срещаме се с нарастващите заплахи за международния мир и сигурност в Близкия изток и по света ... продължаващият от страна на Иран стремеж към ядрени оръжия, заплахите му да надхвърли границите, определени в неуспешната ядрена сделка, продължаващото натрупване на заплашителни способности на силите му в Сирия и Ирак, снабдяването му с усъвършенствани безпилотни самолети, ракети и други модерни оръжия за враждебни действия в Ирак, Сирия, Ливан, Йемен и Афганистан, както и постоянна заплаха и актове на агресията срещу Израел, нашите съюзници в Арабския залив и срещу американските личности и активи в Близкия изток, не са признаци за нация, търсеща мир".
Болтън описа икономическите санкции срещу Иран като "хапещи" и повтори, че на Иран никога няма да бъде разрешено да разработи ядрено оръжие.
Нетаняху твърди, че повишената агресия от Иран, е сериозен проблем за Израел, но похвали администрацията на Тръмп за последните обещания за увеличаване на натиска с думите: „Бях доволен, че президентът Тръмп обясни, че натискът ще продължи и ще се увеличи".
***
© 2019 Всички права запазени. Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации без предварителното съгласие на Информационна агенция "Фокус"!