Испанският пилот Марк Маркес ще напусне отбора на "Репсол Хонда“ в края на настоящия сезон.

Шесткратният световен шампион по мотоциклетизъм на писта в Кралския клас прекратява сътрудничеството си с японската компания година преди изтичането на четригодишния му договор.

Шесткратният световен шампион в MotoGP и ръководството на отбора са се договорили за раздяла по взаимно съгласие, като и двете страни официално потвърдиха новината.

30-годишният испанец кара за "Хонда“ вече 11 години. За този период той спечели шест пъти световната титла, записа 59 победи, 101 подиума и 64 старта от полпозишън в едва 163 състезания.

Маркес записа първата си победа в MotoGP през 2013 година на пистата в Остин, щата Тексас, като по този начин стана най-младият победител в състезание от най-горния мотоциклетен клас. Същата година той стана и най-младият световен шампион.

Последната си световна титла испанецът завоюва през 2019 година.

Маркес не стартира или не завърши в нито едно от първите десет състезания през сезона и за момента заема 15-о място в генералното класиране.