Отборът на Канада постигна историческа първа победа на финали на Световно първенство.
Джонатан Дейвид стигна до хеттрик.
Тимът на Катар приключи двубоя с 9 души.
До почивката на мача във Ванкувър канадците водеха само с 3:0.
Футболистите на селекционера Джеси Марш награбиха тима на Катар от самото начало и пред вратата на Махмуд Ибрахим Абунада се заредиха положения.
Логичното се случи в 16-ата минута, когато нападателят на Саутхемптън Сайл Ларин вкара за 1:0 за Канада. Ларин довкара избита от Абунада топка. За него това е второ попадение на шампионата.
Канадците продължиха да мачкат съперника и в 29-ата минута една от звездите на отбора Джонатан Дейвид удвои аванса им. Нападателят на Ювентус овладя топката след рикошет и от границата на наказателното поле стреля във вратата на Катар.
Четири минути по-късно съдията Кристиан Гарай отсъди дузпа за Канада, която обаче бе отменена след намеса на системата ВАР. Нарушението се оказа извън наказателното поле, а Хомам Ал Амин получи директен червен картон, оставяйки отбора на Катар с 10 души.
Канадците продължиха да търсят нови попадения, като в третата минута на добавеното време на полувремето Джонатан Дейвид, с втория си гол в мача, направи 3:0. Той се разписа след добавка.
След почивката нещата не се промениха и североамериканците продължиха да тероризират съперника си.
В 53-ата минута Асим Омер Мадибо от тима на Катар влезе брутално в краката на полузащитника на Сасуоло Исмаел Коне. Канадският футболист бе изнесен от терена със счупен крак, а Мадибо получи червен картон.
Влезлият на мястото на Коне Нейтън Салиба се разписа в 64-ата минута за 4:0 и посвети попадението си на Коне.
В 75-ата минута Мохамед Насеур Ал Манай си вкара автогол за 5:0.
Джонатан Дейвид оформи хеттрика си във втората минута на добавеното време за крайното 6:0.
След втория кръг в групата Канада е лидер с 4 точки и голова разлика 7:1. Швейцария е също с 4 точки и 5:2 голова разлика. Босна и Херцеговина и Катар имат по 1точка.



03:01 / 19.06.2026
279










