Прецедент, който е много опасен за икономиката - така икономистът Васил Караиванов определи ударната ревизия на Закона за хазарта. "Случва се нещо много странно. Депутатите се събират изведнъж, има някакъв невероятен ентусиазъм да променят част от икономическите правила, които досега са работили. Такава забрана е много лош сигнал към всеки един чужд инвеститор. 50 процента от хазарта е онлайн. Зад него стои голяма част от  IT сектора, креативна индустрия. Медиите са много малка брънка от цялата верига на добавената стойност", коментира Караиванов пред NOVA.

Във вторник парламентът ще реши окончателно дали да се забрани рекламата на хазартни игри в медиите. Текстовете бяха приети на първо четене, а днес е свикано извънредно заседание на депутатите, които са в предизборна ваканция. 

Според Караиванов щетата за бюджета след подобно решение ще е около 200-300 милиона лева, и то само до края на 2024 г.

Икономистът Михаил Кръстев заподозря, че зад идея се крие популизъм.

"Очевидно това се прави в контекста на предстоящата предизборна кампания. Помним какво се случи през 2018 г. с рекламата на лотарийните игри. Политиците винаги намират жертва, която да атакуват. Предложения за забраняване на рекламата на хазарта имаше и от ПП-ДБ в рамките на 9-те месеца. В предложения законопроект, в оценката на въздействието, е написано, че няма щета върху бюджета. Това е тотално невярно. Не мога да повярвам, че нормативни актове се входират в парламента с подобна аргументация. Знаем, че този сектор е един от големите данъкоплатци. Щетата за бюджета ще е по-висока от 200 млн. лв, вероятно - около 400 млн. лв.", твърди Кръстев.

"Знаем, че офлайн хазартът не функционира у нас, особено по отношение на спортните залози. Тук не говорим само за тези средства. Световната тенденция е, че професионалният спорт изключително много разчита на приходите от залагания. Трябва да се направи разграничение дали говорим за игрални зали, където хората отиват да упражнавят своя страст. При забраната големите европейски оператори на хазартни игри ще могат да продължат да функционират, тъй като техният обем на пазара не зависи от рекламата, която се извършва на българска почва. Но българските играчи ще бъдат ограничени", поясни той. И добави, че всичко това няма да има обществена полза.

Караиванов допълни, че досега не е имало опит за ограничаване на реклама в интернет пространството. "Има много социални мрежи. В тях може да се таргетира групата, към която да е насочена един или друг вид реклама", поясни той.