България ще запази местата си във Волейболната лига на нациите и при мъжете, и при жените за следващия сезон независимо от представянето си турнира през тази година.

Това стана ясно след като Международната волейболна федерация (FIVB) обяви разширяването на състезанието.

От неговото формиране през 2018 участващите отбори бяха общо 16 на брой, като те бяха разделени в две категории – основни и претенденти. В края на всяко издание най-слабият от претендентите изпадаше от надпреварата, а на негово място влизаше един от шампионите в континенталните лиги.

От 2025 година обаче броят на участниците ще бъде увеличен на 18 и всички отбори вече ще бъдат с еднакъв статут. Тоест няма да има тимове, които да бъдат предпазени от изпадане.

Бройката на отборите ще бъде допълнена с победителя от Купата на претендентите и най-предно класирания отбор в световната ранглиста, който не е част от Лигата.