Десетки смолянчани се стичат към покрайнините на Смолян край квартал "Средок“, за да си налеят от лековитата "Балиева вода“, предаде репортер на "Фокус“. Опашки на трите чешми се вият от преди изгрев слънце, като малки и големи отпиват от лековитата вода и се измиват с нея за здраве. Пълнят и бутилки от трите чешми, намиращи се по живописната пътека в гората, които да занесат в къщи, за да имат от нея през годината.

Лековитият извор "Балиевата вода" се намира на десния бряг на река Черна и е на около 3 километра от центъра на Смолян. За името на "Балиевата вода" казват, че идва от родопския диалект на думата боли, която се произнася "бали". Тъй като водата помагала на хората да се отърват от болките си, те я нарекли "Балиева". Според народните вярвания водата излизаща от трите Балиеви чешми има изключителни лечебни свойства на Гергьовден и е най-силна в полунощ на 5-ти срещу 6-май. Старите хора в Смолян казват, че с Балиевата вода, налята на Гергьовден дори може да се подкваси мляко.

Стар обичай е на Гергьовден в Родопите местните жители да ходят на лековити извори, каза за "Фокус“ и Анна Болгурова – музеен педагог в Регионален исторически музей "Стою Шишков“ - Смолян. Вечерта в навечерието на празника хората дори нощуват до лековитите извори и на следващата сутрин на изгрев слънце си измиват очите, наливат си вода и се отнасят зеленина в дома от района на "Балиевата вода“.

"В различните селища на Средните Родопите се почитат и други такива лековити извори, за които се предполага, че имат лечебни свойства. Такива има в селата Момчиловци и  на много места в Среднородопския край. Тези обичаи идват отново, за да потвърдят вярата в целебната сила на водата в навечерието на този светъл пролетен празник Гергьовден“, каза още Болгурова.