Министерството на отбраната в Анкара съобщи, че е предотвратило ново прихващане от гръцките военновъздушни сили на турски самолет във въздушното пространство над Егейско море. Това се казва в съобщение на турското военно ведомство, публикувано в социалната мрежа "Туитър“.

Турция не признава гръцката въздушна зона около островите в Егейско море. В резултат на това турски изтребители редовно нарушават въздушните граници на съседната държава, а Гърция вдига своите самолети, за да ги прихване.

"Гръцките ВВС се опитаха да прихванат наши самолети, които изпълняваха задачи в рамките на мисията на НАТО в международното въздушно пространство, получиха необходимия отговор. Мисията на НАТО беше успешно завършена", се казва в доклада. Кога е станал този инцидент между Турция и Гърция, не се уточнява.

Пореден кръг от напрежение в отношенията между двете съседки и партньори от НАТО възникна в края на септември, когато се появиха съобщения за прехвърляне на бронирани машини към гръцките острови Лесбос и Самос в Егейско море, които имат демилитаризиран  статут. В тази връзка Анкара заяви, че Атина разполага там военна техника в нарушение на международните споразумения, по-специално на Лозанския (1923 г.) и Парижкия (1947 г.).

Турция и Гърция многократно са се оказвали на ръба на военен конфликт заради статута на спорните острови, границите на териториалните води и въздушното пространство в Егейско море. Териториалните води на Гърция се простират до 6 морски мили, но Атина твърди, че има право да ги разшири до 12 морски мили, международно признат стандарт. На свой ред Анкара предупреди Атина, че подобно разширяване от страна на Гърция на нейните териториални води би било претекст за обявяване на война.