Съобщава се, че на официална делегация от Китай е било забранено да се поклони пред тленните останки на покойната британнска кралица Елизабет II, съобщава Press Association.

Това идва на фона на спор за поканата към Китай за погребението на покойния монарх, като някои консервативни депутати изразиха опасения относно отправянето на покана за азиатската държава.

Старшият депутати от торите Тим Лоутън и сър Иън Дънкан Смит тази седмица писаха до председателя на Камарата на общините и лорд-председателя, наричайки "извънреден“ факта, че китайските представители са получили покана.

На групата от Пекин е отказано разрешение от властите да присъства на церемонията след намесата на председателя, заяви високопоставен член на парламента пред новинарския уебсайт Politico.

Съобщава се, че сър Линдзи Хойл е казал на колеги, че е отхвърлил искането на делегацията да получи достъп до Уестминстър Хол, където тълпите продължават да отдават почитта си на кралицата преди нейното погребение в понеделник.

Говорител на Камарата на общините заяви, че "не коментира въпросите на сигурността“, когато беше запитан.

Говорител на сър Линдзи също отказа коментар.

В писмото до сър Линдзи от политиците от се казва: "Ние сме силно загрижени да чуем, че правителството на Китай е поканено да присъства на държавното погребение следващата седмица, въпреки че други държави, като Русия, Беларус и Мианмар са изключени“.

"Като се има предвид, че парламентът на Обединеното кралство гласува да признае геноцида, извършен от китайското правителство срещу уйгурския народ, е изключително, че архитектите на този геноцид трябва да бъдат третирани по някакъв по-благоприятен начин от тези страни, които не бяха поканени“.

Съобщава се, че китайското правителство обмисля да изпрати делегация на погребението в понеделник в Уестминстърското абатство, но не е ясно дали президентът Си Дзинпин ще присъства.

Китайският лидер тази седмица се срещна с руския президент Владимир Путин на среща на върха в Узбекистан.

ООН наскоро публикува оценка на опасенията за правата на човека в района на Синдзян в Китай и заключи, че там са извършени "сериозни“ нарушения, свързани с така наречените политики на Пекин за борба с тероризма и екстремизма.

Правителството в Лондон все по-често сигнализира за готовност да заеме по-твърда позиция срещу Китай и като външен министър Лиз Тръс беше смятана за ключов глас, настояващ за по-твърда позиция.

Покани за държавното погребение на кралицата не са изпратени до Русия, Беларус и Мианмар, докато Иран ще бъде представен само на ниво посланик.