Украйна вече може да е подписала и трите документа по сделката за минералите със САЩ. Това съобщава Financial Times.

Вестникът отбелязва, че когато министърът на финансите на Украйна Юлия Свириденко е била на път за Вашингтон, за да подпише рамковото споразумение в сряда, американските служители са настояли тя да подпише и два допълнителни документа - пълно споразумение за фонда и техническа програма. Съединените щати също така обвиниха Киев, че се опитва да възобнови преговорите.

Според източниците САЩ са заявили на Украйна, че Свириденко трябва "да е готова да подпише всички споразумения или да се прибере у дома“.

Първоначално украинците са отказали, като са заявили, че споразумението за фонда трябва първо да бъде ратифицирано от парламента, но след това "са казали, че ще намерят начин“. По-късно кабинетът на министрите е "разрешил на Свириденко да действа без одобрението на парламента“ и скоро сделката е финализирана.

Според тази логика и трите документа вече са подписани, но подписването на последните два ще бъде обявено едва след ратификацията на първия, която е насрочена за 8 май.

Украинското правителство официално съобщи само за един подписан документ - рамково споразумение, което не съдържа много конкретика.

Други медии и украински депутати обаче вече твърдят, че са договорени по-подробни технически споразумения, но правителството в Киев не говори за тях.

FT пише още, че първоначално, когато президентът на Украйна Володимир Зеленски е предложил идеята за минералите на кандидата за президент Доналд Тръмп през септември, той е искал да го заинтересува да продължи военната помощ за Украйна, ако спечели.

Тръмп отговорил с "интерес“, но украинците "не са могли да си представят колко безмилостно ще се заинтересува Тръмп от украинските минерали и колко катастрофални могат да бъдат преговорите за Киев, президента Зеленски и перспективите за възпиране на руска инвазия“.

Високопоставен украински служител заявява, че Зеленски е трябвало да бъде "кристално ясен“ относно връзката "с бъдещите гаранции за помощ в областта на сигурността от страна на [САЩ]“.

"Ние не избрахме между добро и лошо - избрахме между лошо и по-лошо. Това, което получихме, е по-добро от първоначалното предложение“, заявява Инна Совун, депутат от "Евросолидарност".