През април руските сили успяха да завземат около 176 кв км от Украйна. Но това им е струвало 4800 превозни средства и повече от 36 600 убити и ранени войници, според един статистик, който събира данни предимно от официални украински източници, включително от генералния щаб в Киев, пише Дейвид Акс за Forbes.

През същия месец украинските загуби са били "минимални“, заключава анализаторът Конрад Музика от Rochan Consulting в Полша.

Украйна се простира на 603 467 кв км, 19% от които са под руска окупация. При сегашните темпове на настъпление и загуби руснаците ще завладеят останалата част от Украйна през 2256 г. с цената на 101 милиона жертви. Настоящото население на Русия е 144 милиона души.

Невероятно е, че зашеметяващите загуби на хора и оборудване все още не са осакатили руската армия в Украйна. Кремъл оборудва силите си с хиляди цивилни превозни средства, включително скутери, компактни автомобили и дори поне един автобус.

Междувременно набира по 30 000 войници на месец, заяви на 3 април пред американските законодатели генерал Кристофър Каволи, командващ силите на американската армия в Европа. Тъй като много от ранените в крайна сметка се връщат на фронтовата линия, руските въоръжени сили набират повече хора всеки месец, отколкото губят.

В резултат на това, заяви Каволи, руските сили в Украйна всъщност се увеличават. В момента те наброяват не по-малко от 600 000 военнослужещи - "най-високото ниво в хода на войната и почти двойно по-голямо от първоначалните сили за нахлуване“ през февруари 2022 г., заяви Каволи.

Начинът, по който Кремъл успява да поддържа и дори да разширява усилията си за набиране на войници, се свежда до две неща: пари и настроение. Рекордните записвания се "дължат на високите бонуси за записване и спекулациите, че войната скоро ще приключи“, обяснява Янис Клуге, заместник-ръководител на отдела за Източна Европа и Евразия в Германския институт за международни отношения и сигурност.

Въпросът дали парите и доброто настроение са устойчиви е отворен. "Общо взето, бюджетът за отбрана на Русия ще съставлява 40% от всички държавни разходи, което е най-високото му ниво от Студената война насам“, заяви Каволи. За сравнение, Съединените щати изразходват само 13% от федералния си бюджет за военни цели.

Разходите са подобрили отношението на руснаците към войната, въпреки че общият брой на жертвите надхвърли 800 000 по-рано тази година. "Като пряк резултат от разходите за отбрана, руските инвестиции в индустриалната база намалиха безработицата в страната до 2,4%“, заяви Каволи. "Руската икономика е на военна основа и ще остане такава в обозримо бъдеще.“

Но военната основа не винаги е много ефективна. Руският министър на финансите Антон Силуанов обеща да запази повишените военни разходи, дори когато спадащите цени на петрола и щетите от атаките на украинските безпилотни самолети свиват приходите от износа на енергия, намалявайки икономическия растеж в Русия с повече от половината в сравнение с предишната година.

За да удължи военните разходи, руският президент Владимир Путин повиши личните и корпоративните данъци през миналата година. "Ръководството на Русия не само е готово да увеличи данъчната тежест върху руснаците, но и да промени приоритетите на икономическото си развитие“, обяснява Александър Колян, анализатор от Центъра за анализ на европейската политика във Вашингтон, окръг Колумбия.

Губейки много, за да спечелят много малко в Украйна и поддържайки скъпоструващите усилия чрез огромни разходи, руските лидери вървят по икономическо и политическо въже.

Но опасността не ги е разубедила. Според Каволи Путин и неговите министри и генерали са решени да водят дълга война - такава, която може да се разшири отвъд Украйна. "Руският режим префасонира военните, икономическите и социалните си структури, за да поддържа това, което описва като дългосрочна конфронтация със Запада - системни промени, които илюстрират намерението на Русия да се конфронтира с нас в обозримо бъдеще“, предупреждава Каволи.