Когато крал Чарлз III трябва да бъде коронясан на пищна церемония следващата седмица, основното антимонархическо движение на Великобритания ще се събере по пътя на процесията до статуя на Чарлз I, който беше обезглавен през 1649 г., което доведе до установяването на краткотрайна република, пише Reuters.

Поддръжниците на Републиката, група, основана през 1983 г., която води кампании за избран държавен глава, планират най-големия си протест досега. Те вярват, че възкачването на Чарлз на престола представлява най-добрият им шанс да сложат край на монархията, чиято история продължава близо 1000 години.

Греъм Смит, лидерът на групата, вижда голямата коронация в лондонското Уестминстърско абатство като перфектната възможност да изложи това, което той смята за анахронична институция, която няма място в демокрацията на XXI век, особено във време, когато хората са изправени пред най-тежката криза на разходите за живот за последните десетилетия.

Смит очаква над 1000 души, облечени в жълти ризи, да се присъединят към протеста на 6 май, където ще издигнат плакати и ще изнесат речи.

Когато новокоронованият крал минава в златната си карета по улиците, изпълнени с десетки хиляди доброжелатели, те планират да освиркват силно и да скандират "не е моят крал“.

Проучванията показват, че Чарлз е по-малко популярен от майка си кралица Елизабет II, вторият най-дълго управлявал монарх в света, чиято смърт миналата година бележи края на една ера във Великобритания.

Според YouGov през 2012 г. 73% от обществеността е казвала, че монархията е добра за Великобритания, но сега тази цифра е спаднала до 53%.

Смит казва, че уважението на обществото към кралицата означава, че тя е била "пречка" за републиканската кауза.

"Мисля, че монархията е в много проблеми, защото загуби звездата си, подкрепата очевидно намалява, интересът намалява и това е голям проблем за тях“, разказва Смит пред Reuters.

Британската монархия проследява своята история назад до Уилям Завоевателя, който нахлува в Англия през 1066 г., въпреки че кралски особи управляват някои от мозайката от държавици, които заемат териториите на днешните Англия, Шотландия и Уелс, векове преди това.

Въпреки че монархията постепенно е отстъпила властта на парламента през вековете, кралят или кралицата все още играят значителна, макар и почти изцяло церемониална роля в британския политически живот, като например назначаването на министър-председатели и определени квоти в съдебната система.