Става далеч по-неизгодно у нас да се купува жилище - живеем в един изумителен жилищен балон. Това коментира в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" проф. Красимир Петров д-р по икономическите науки на Държавния университет по икономика в Охайо.

"У нас продължава жилищното безумие. Изгодно е да можеш да си купиш жилище с 2-3 годишни брутни заплати. Това означава, че ако едно семейство се напъне и си даде зор, може да го изплати за 4 до 5 години, напълно, в добри времена за 3, в по-лоши времена за 5. Ако ипотеката е 20-годишна, трябва да бъде не повече от 15% или 20% от дохода на едно семейство.

Ако семейството разполага с доход 2000 лева се вкарва в т.нар. "кредитно робство", в рамките на 25 години. Това означава, че едно младо семейство, което взима ипотека за 25 години, която изяжда половината, сега дали е 40 или 50% не е съществено, означава, че е с разбити финанси и се обрича на сринати финанси буквално цял живот", коментира проф. Петров.

По думите му става въпрос за медианен апартамент, т.е. за среден апартамент от средно статистическо семейство.

Красимир Петров даде съвет към младите хора, които правят смелата крачка да инвестират с покупка на имот: "Опичайте си акъла и ако не сте сигурни, не скачайте в трапа или в океана. Нямате представа колко е далеко брегът. Т.е. вие може да сте на кораба и брегът да ви се струва на 1 километър да го преплувате, а всъщност брегът да е на 20 километра и да нямате шанс и да се удавите. Т.е. млади хора, опичайте си акъла преди да сложите подписа и да се обвържете с дългосрочен кредит към банката".