Паметникът на Съветската армия в София е символ на един много травматичен период в българската история. Не бива той да се заличава, все едно че не е бил, защото това ни излага на риска той да се повтори. Той трябва да бъде предмет на осмисляне и постоянно напомняне, че е имало такива тежки периоди в българската история. Това каза арх. Любо Георгиев – ръководител на "Екипа на София“ в предаването "Денят на фокус" по Радио "Фокус".  

Според него статуите и барелефите могат да бъдат демонтирани от паметника и инсталирани в добре осмислена композиция на място в Княжевската градина, като около тях се развие цялата история около Втората световна война. "Да стане нещо като открит музей. Богатството на тази история трябва да бъде разказано“, заяви арх. Георгиев.  

Публичните институции според него трябва да имат медиаторска функция между полюсните групи в обществото, което означава те да работят с трудни теми като миналото, войните, тоталитарния режим, репресиите. "Това е важно от гледна точка на постигането на някакъв консенсус по определени точки в обществото. Ако се остави сами да се разберем, то тогава по-скоро ще се скараме. Затова е нужна медиаторската, координаторската функция на институциите – в случая общината“, посочи арх. Георгиев.  

Паметникът на Светската армия все още не е история, заяви от своя страна финансистът и политик Мартин Заимов. По думите му той е илюстрация на темповете, с които се развива страната и обществото ни. "Този паметник, парадоксално, вече не е дори толкова символ на насилничеството на комунизма и на Съветската армия, а на нашето бездействие“, коментира той.  

Той подчерта, че хората, свързани с този период, все още имат силно присъствие в българския обществен и политически живот и това е причината към момента той да остава в сянка.  

"Срамно е това, че толкова години по-късно трябваше руското общество да извърши чудовищните неща, които извърши през последната година, за да можем ние да се събудим“, коментира Заимов.