Психолог излезе с коментар за евентуалните причини, породили агресията на момчето, разстреляло 9 свои съученици и охраната в училище в Белград.

"Воденето на детето на стрелбище, където да се учи да стреля с бойно оръжие, би могло да е отключващ ефект за агресията и да му даде един вариант, по който може да се разтовари, да използва точно оръжието, за да се успокои и да овладее отчаянието и негативните си емоции", каза детският психолог доц. д-р Милена Мутафчиева.

Според нея, причините за агресията, довела до смърт, може да са много: "Тийнейджърството е много бурен период, в който се случват промени на най-различни нива и една част от причините може да са чисто биологични", каза тя за обществената телевизия, като допълни: "В този период много силно се развива мозъкът и има един специфичен дисбаланс между частите на мозъка, които отговарят за импулсивното поведение и други от тях, които отговарят за неговата регулация. Към 20-годишна възраст тези неща се балансират по начин, че регулацията да се справя по-добре с импулсивното поведение".

По думите й, и според особеностите на индивида този много бурен период се преживява различно - има моменти, в които тинейджърите трябва да извоюват независимост от родителите си, но същевременно все още нямат достатъчно стабилни връзки.

Доц. Мутафчиева уточни, че има много общи неща между самоубийственото поведение и убийството. В резултат на пандемията проблемите с психичното здраве на подрастващите се увеличиха. Има нараствания на самоубийствата, на самонараняванията.

"В много редки случаи като този в Белград децата стигат до такива ексцесии като масови убийства, но част от тях насочват тези негативни чувства навън в агресивно поведение. В подобни случаи, особено с планиране, има някаква форма на психичен проблем най-вероятно", каза тя, като подчерта, че социалните фактори също имат значение.

"Социалните медии, наситени с насилие, лесният достъп до оръжие в Сърбия след военните конфликти през 90-те, където все още има укрити оръжия, които могат да бъдат намерени, също са от значение. Фактът, че момчето е от добро семейство, не означава, че е получавало достатъчно внимание от родителите си. Всеки един от социалната среда на момчето е пропуснал, че нещо се случва и не е реагирал навреме",  каза психологът.