Предложения за промени в Семейния кодекс предвиждат въвеждане на споделено родителство. Това предизвика противоположни реакции – във вторник в София ще се състоят Национален протест под надслов “Децата имат право на защита" и контрапротест, който подкрепя измененията. Включваме Рая Ваташка сега с подробностите. 

Промените предвиждат възможност за съвместно упражняване на родителските права при развод, равнопоставено третиране на родителите при прекратяване на брака по отношение на присъждането на родителските права и минимален период от 127 дни, в които единият родител може да прекарва време с детето си.

Разнопосочни мнения

Адвокат Райна Аврамова каза, че от споделеното родителство няма по-добро, но само когато родителите имат добри взаимоотношения. Тя подчерта, че няма как на базата на закон съдът да задължи родителите да упражняват споделено родителство, ако те са в конфликт, ако има случай на домашно насилие или след изслушването, детето не желае да бъде и при двамата родители.

По нейни думи трябва да се постави интересът на децата над този на родителите.

"Не може да се отнема възможността на съда, по вътрешно убеждение, преценявайки всички събрани факти и обстоятелства по делото, съдията да вземе обосновано решение в интерес на детето", каза още адвокатът.

И допълни, че ако се предвижда възможността за съвместно родителство, трябва да бъдат посочени изключенията – конфликтните взаимоотношения, домашно насилие, мнение на детето.

Адвокат Йорданка Бекирска каза, че мнението ѝ е напълно противоположно на позицията на Аврамова. Тя смята, че и двамата родители, при равен родителски капацитет, следва да имат пълната възможност да участват в живота на своите деца, а такава опция сега липсва.

По нейни думи промяната за споделено родителство ще бъде в интерес на децата.

Тя посочи още, че към момента, при раздяла на двамата родители, единият взима детето и изцяло "окупира" родителството. И допълни, че липсват способи, които да направят така, че и двамата родители ефективно да участват в живота на своето дете. Бекирска отново подчерта, че това може да се постигне точно със споделената родителска отговорност, предаде NOVA.

Клиничният психолог Анелия Горгорова каза, че "това, което се случва в съдебната система, не е достатъчно ефективно". Тя посочи, че детето трябва да бъде поставено в центъра на вниманието, трябва да има защитни механизми, но настоящите промени не обхващат цялата ситуация в дълбочина и не решават основни проблеми.

По нейни думи процесът, през който трябва да преминат децата, е изключително труден за тях.

Тя каза, че част от инициаторите на протеста "за" промените, са хора, които имат забрана до 18-ата годишнина на децата си да се срещат с тях.