Пазарът на труда в България се променя с бързи темпове – технологиите напредват, работата от вкъщи се превръща в норма, а липсата на квалифицирани кадри се превръща в основен проблем.

"Вече се страхуваме от изкуствения интелект, а работата от вкъщи става все по-популярна. В почти всеки сектор има недостиг на работна ръка – производството, здравеопазването, строителството. Особено остър е проблемът с позициите, които изискват специфично образование – например инженерите", каза членът на Управителния съвет на Българската асоциация за управление на хора Пламен Василев.

Интересът след Ковид-19 се измести към IT сектора.

"Много хора от туризма се преквалифицираха, защото секторът предлага високи възнаграждения, често над средното за страната. Всяка еволюция изглежда страшна. Но AI може да ни помогне да вършим нови неща, да създава нови професии и да развива самите нас", смята експертът.

"Много от по-възрастните служители излизат в пенсия, но искат да продължат да работят. Преквалификацията им обаче е трудна, защото не са свикнали на промени. Стратегията на работодателите е да задържат по-възрастните, за да обучават по-младите. Младите пък помагат с дигиталните умения", даде пример Василев.

В ефира на Bulgaria ON AIR той изтъкна, че младежите искат високи заплати, без насреща да предлагат знания или необходимата квалификация.

"Освен висока стартова заплата, друго основно изискване на младите е възможност за дистанционна работа. Тенденциите обаче вече са хоумофисът да отстъпва пред работата в офис и да се премине към смесен модел, който комбинира присъствена и дистанционна работа“, заяви Пламен Василев.

В страната ни физически няма нужният брой работна ръка. Един от вариантите за компенсиране е вносът на кадри, но за да започнат лица от трети страни да работят сега, е трябвало да си подадат документите още миналата година, защото процедурата е тромава. 

Недостигът на кадри се усеща и в образованието и здравеопазването.

"При учителите се предприеха мерки за повишаване на заплатите, но при медицинските сестри липсва такова увеличение, въпреки същото ниво на недостиг", отбеляза експертът.