Общественият съвет за изграждане на Национална детска болница е в непрекъсната готовност за среща в институциите, за да предложи вероятни решения за детското здравеопазване. Това заяви председателят на съвета проф. Иван Литвиненко.

Според него изграждането на частно детско лечебно заведение не е вариант дори при забавянето на създаването на специализирана държавна болница.

Казусът със строежа на националната педиатрична болница прерасна в скандал, след като служебният кабинет одобри строежа на частна, в която беше предвидено да има педиатрично отделение, предизвиква и политически реакции.

Вчера Министерският съвет отмени решението за строежа на многопрофилна болница - "Мама и аз" - ден след като го одобри.

"Първо, защото няма тя откъде да вземе кадри. Повярвайте ми, аз не бих отишъл там по ред съображения. Кадри се изграждат много трудно и тук говорим за високо специализирана дейност, за трето ниво последното, с най-добрите специалисти, с компетенции, които позволяват решаване на най-трудните казуси. В нашата болница са няколко центъра за лечение на редки болести, ситуирани с нашите кадри, които трябва да дадат експертна оценка и да защитят едно лечение, което струва милиони и това да мине през фонд каса и т. н. Аз се питам кой би го правил, ако не сме ние. Много е трудно, това не става за ден, за два", заяви пред БНТ проф. Иван Литвиненко.