Обществото липсва в преговорите на политиците, които не се интересуват от хората и са потънали в скандали. Това каза политологът Георги Киряков в “Денят на Фокус" по Радио “Фокус". “Липсва обществото - липсват хората във всички скандали, преговори, караници и пр. Няма политики за хората. Липсва намерението на политиците да управляват общество в трудна ситуация", смята експертът.

“Има граждани, които имат нужда от помощ -политиците ни показват пък, че нямат нужда да се грижат за държавата. Накрая манджата ще бъде изключително безвкусна, независимо дали ще има ротация или не, тя няма да бъде особено ефективна. Политиците за пореден път показват, че не се вълнуват от обществото и нуждите му", допълни Киряков.

“Дали ще има кабинет или не, зависи от спешните преговори, които трябваше да се проведат много отдавна, а не в последния момент. Възможностите за грешки са по-големи от взимането на рационално решение. Ще продължи да се работи с ежеседмични скандали и с опити за обяснения защо се случват тези скандали", обясни политологът.

Търсеше се медийно покриване на възможността хората да научат нещо важно за държавата, смята експертът по политически процеси. “Нищо различно не очаквам. Вероятно няма да има сериозно коалиционно споразумение - то няма да бъде над 10 страници. Едно сериозно споразумение трябва да бъде 400-700 страници, както се прави в Германия. То се сключва не за седмица, а със срок месеци. Това няма да бъде истинско коалиционно споразумение. Невъзможно е да се управлява без мнозинство , а то не е на една партия", уточни Киряков.

Партиите от самото начало не искаха да бъдат свързани с коалиционна формула, смята той. “Не може да се управлява в условията на принуда - ако няма друг изход, да търсят избори и гласоподаватели. Да търсят мнозинство чрез кампания. Когато не им е дадена тази възможност, трябва да направят нужния компромис за постигане на консенсус", категоричен е Георги Киряков.

Винаги отпадат имена в процеса на преговори по отношение на министри, това не е изненада, смята той. “Имена ще има, но дали ще има политика? Какви идеи стоят за управление на държавата и на отделни сектори? Като сменят Тагарев, ще продължи ли сегашната линия или ще имаме нова отбранителна политика? В какво ще се изразява тя - името е ябълка на раздора от месеци, но ако има друг, какво точно ще прави този някой друг? Дали ще изпълнява политика в полза на държавата или в полза на скрити фактори? Христо Гаджев е ясен партиен кадър на ГЕРБ, какво да очакваме от него - представете си, той би направил това, което му се каже отвън. Той не знае какво да прави с отбраната. Не разбира от материята", смята още Киряков. Според него, поставянето на лица на ръководни постове, които нямат нуждата компетентност да изпълняват функциите си, продължава да бъде основен проблем.