Великден е не само религия и вяра, Великден е проект и на нашата история и нашето място в тази история. Това каза в предаването "Цветовете на България" на Радио "Фокус" етнологът доц. Петя Банкова.

Великден в източноправославен контекст е най-големият християнски празник. Това е цял комплекс, който ангажира ежедневното поведение на всички членове на общността, няма елемент от всекидневието, който да не е включен и да не е обвързан с тази празничност. Според нея празнуването на Великден в различните общности и контекст е много различно: "Имаме един селски Великден, един градски Великден в градове, като София, като Русе, като Варна. Имаме и един Великден по време на комунистическия режим в България, когато достъпът до църквата е ограничен.“

По думите й празникът трябва да бъде споделен, защото това е неговият смисъл. "Иска ми се не да възкръсва празника и не да го обременяваме с различни правила и забрани, а наистина да го празнуваме, наистина да го приемем, да го прегърнем с неговата богата символика, с неговата история.“

Доц. Петя Банкова сподели още, че на празника в дома й ще има от всичко по малко: "Разбира се ще има боядисани великденски яйца, разбира се ще има лакомства за децата, няма да забравя и Великденския заек, защото в крайна сметка съм глобалист и културата има нужда от своите заемки – няма нищо лошо в това успоредно с яйцето да изядеш и един шоколадов заек,“ каза етнологът доц. Петя Банкова.

Калина Свежин