Кухи фрази се оказаха заявките на депутатите, че имат желание да работят за страната и обществото ни. Това каза доц. д-р Наталия Киселова, преподавател по конституционно право в Софийския университет "Св. Климент Охридски", за вечерния блок “Това е България" на Радио “Фокус" във връзка с първия ден на 48-ото Народно събрание.  

Тя определи ситуацията като уникална от гледна точка на своята патовост. “Има различни изводи, но най-важният, който преди всичко трябва да си извадим е, заявките, че имат желание да работят, респективно да се приемат определени важни за страната и обществото ни решения, всъщност се оказаха кухи фрази. Оттук нататък изходът е един, но за да се стигне до него, казано по друг начин – избори, трябва да се премине през няколко стъпки", поясни доц. Киселова.

Тя уточни, че първата стъпка е да изберат председател. “Има вариант, тъй като в момента не са взели решение да се прилага правилника на предишното Народно събрание, а във временните правила, които са приели за избор, е казано, че се гласува чрез електронната система. Могат да вземат решение да се гласува тайно с бюлетини или да гласува само "За“ или "Против“. Така познатият избор за президент или за кмет на община, район, кметство, може да се наложи за гласуване за председател. Или казано по друг начин - този, който на втори тур има повече действителни гласове, да се счита като за избран", поясни преподавателят по конституционно право.

“От една седмица се знае, че има почти паритет в двата блока, и въпреки това народните представители не помислиха как да излязат от тази първа безизходица, именно че поне могат да направят първата стъпка, за да може да започне да функционира Народното събрание. Само и единствено те могат да разрешат този възел", каза тя.

Доц. Киселова обърна внимание на това, че парламентарните групи се учредяват, но заявлението, че всеки желае да се присъедини към парламентарна група, респективно регистърът, са в резултат на заявление до председателя на Народното събрание, какъвто в момента няма.