Администрацията на Тръмп е информирала Конгреса за намерението си да даде зелена светлина за износ на продукти, свързани с отбраната, за Украйна чрез директни търговски продажби (DCS) на стойност 50 млн. долара или повече, са научили от Kyiv Post от дипломатически източници.

Разрешението, първото по рода си, откакто Тръмп се завърна в Белия дом преди повече от 100 дни, идва само няколко седмици, след като администрацията спря за преразглеждане цялата военна помощ за Украйна, подчертавайки нов приоритет: използване на влиянието на САЩ за прекратяване на конфликта чрез дипломация, а не чрез продължителна военна подкрепа.

В последния си пакет от помощи за Украйна Конгресът бе одобрил продажби на оръжия за Украйна, свързани с DCS, на стойност над 1 млрд. долара. Предишната американска администрация под ръководството на президента Джо Байдън бе позволила част от тях да бъдат използвани за прехвърляне на крайно необходими оръжия, като например напълно автоматични картечници 50-ти калибър, в разкъсваната от война страна.

От 2015 г. до 2023 г. САЩ тихомълком бяха разрешили постоянния износ на отбранителни продукти и услуги за Украйна на стойност над 1,6 млрд. долара чрез DCS.

"Всички DCS са мълчаливи, те не се обявяват публично като чуждестранните военни продажби“, заявява Колби Бадвар, анализатор по въпросите на подпомагането на сигурността в изследователската група Tochnyi.

"Новината тук е, че тя [продажбата на оръжие от САЩ] продължава, въпреки че всички прогнозираха, че Тръмп ще спре напълно Украйна“, добавия той.

Уведомлението за лиценза за продажба на стойност 50 млн. долара, видяно за първи път от Kyiv Post, е представено на Конгреса чрез Закона за контрол на износа на оръжие - закон, който упълномощава президентите на САЩ да контролират вноса и износа на отбранителни продукти и услуги, според официалното уведомление, изпратено до Конгреса от Службата по законодателни въпроси на Държавния департамент.

Предложената продажба обхваща износа на отбранителни продукти, включително технически данни, и отбранителни услуги за Украйна.

Този ход идва и само няколко седмици след като президентът Володимир Зеленски обяви намерението на страната си да закупи от САЩ системи за противовъздушна отбрана и оръжия на стойност 30-50 млрд. долара като форма на бъдещи гаранции за сигурност.

Д-р Майкъл Сесир, изследовател в областта на отбраната и сигурността в Rand, нестопанска, непартийна изследователска организация, смята, че ако военната помощ на САЩ за Украйна продължи - независимо дали става дума за продължаване на предишния пакет или за по-нататъшно упражняване на президентските правомощия за изтегляне на военни сили - "това ще засили влиянието на САЩ".

"Администрацията на Тръмп многократно е съобщавала за желанието си за трайно прекратяване на огъня в Украйна. За да постигне целта си, ще са необходими лостове за въздействие както върху Киев, така и върху Москва“, заявява д-р Сесир.