Bloomberg: Киев си върна благоволението на Тръмп заради сделката за минералите

©
Това стратегическо споразумение дава на Вашингтон приоритетен достъп до украинските природни ресурси, включително алуминий, графит, нефт и газ. Документът бе подписан след няколко седмици на интензивни преговори. Това е пробив в отношенията между администрацията на Тръмп и Киев.
След провала на февруарското му посещение във Вашингтон, когато Володимир Зеленски напусна американската столица без никакви споразумения след конфликт в Овалния кабинет, новото споразумение символизира подновеното доверие на Тръмп към Киев.
"Казах му, че ще бъде много добре, ако успеем да сключим сделка, която той да подпише“, коментира Тръмп срещата си със Зеленски по време на погребението на папа Франциск.
Тръмп лично обяви споразумението:
"Имаме сделка, която ще запази парите ни в безопасност, която ще ни позволи да започнем производството и да направим това, което трябва да направим... Тя е добра и за тях, защото ще има американско присъствие на място и това присъствие ще попречи на много злонамерени хора да влязат в страната или със сигурност в района, където добиваме.“
Според споразумението САЩ ще имат първо право на печалба от проектите, а половината от приходите ще отидат в специален фонд за възстановяване на Украйна. Този фонд ще компенсира частично и бъдещата военна помощ от САЩ.
"Това споразумение изпраща ясно послание към Русия, че администрацията на Тръмп е ангажирана с мирен процес, насочен към свободна, суверенна и просперираща Украйна в дългосрочен план... И за да бъдем ясни, никоя държава или лице, което е финансирало или снабдявало руската военна машина, няма да има право да се възползва от възстановяването на Украйна“, коментира министърът на финансите на САЩ Скот Бесент.
Министърът на икономиката Юлия Свириденко потвърди това в социалните мрежи: "Заедно със Съединените щати създаваме фонд, който ще привлече глобални инвестиции в нашата страна.“
Тя допълни, че споразумението "потвърждава ангажимента на Съединените американски щати към сигурността, възстановяването и реконструкцията на Украйна“.
Въпреки че споразумението не съдържа гаранции за сигурност, то намалява донякъде напрежението между двете страни. Министър-председателят на Украйна Денис Шмигал заяви, че САЩ са се отказали от искането си за връщане на вече предоставената помощ, което преди това беше изразено като искане за 500 млрд. долара в минерали.
Споразумението също така позволява да се възобнови обменът на разузнавателни данни, който беше преустановен през февруари.
"Всяка положителна стъпка, всяка, която помага да се задържи ангажираността на САЩ, си заслужава“, коментира Чарлз Личфийлд от Геоикономическия център на Атлантическия съвет.