Здравеопазването отдавна е жертва на дългогодишната политическа нестабилност в България. Защото за да се направят промени, трябва да има едно дълготрайно и стабилно управление и със сигурност промените в здравеопазването не могат да протекат само в рамките на един политически цикъл. Още по-малко на такива кратки и истерични цикли, на които сме свидетели през последните години. Това коментира в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" Петър Галев – изпълнителен директор на CredoWeb, Националната виртуална мрежа за комуникация в медицината и здравеопазването.

По повод забраната за разкриване на нови болници, Галев заяви, че предложението със сигурност ще бъде критикувано, но според него то е адекватно и правилно: "Това обаче е само една малка част от пъзела, който трябва да бъде нареден в нашето здравеопазване. Но нека погледнем гората, преди да погледнем дървото. От няколко години се говори, че приоритетите са свързани с борбата с корупцията, оздравяването на съдебната система, приемането ни в Шенген и приемането на еврото. Дори при тези приоритети, както са обявени от водещите политически сили, ние нямаме особен напредък. А все още никой не говори, че приоритет е реформа в здравеопазването или образованието.

След като още не сме тръгнали да търсим нещо реално по обявените приоритети, представете си кога ще се стигне до реална реформа в здравеопазването, която изисква доста мисъл и доста мъжество. Защото решенията, които биха се взели, и които трябва да се вземат на голяма част от хората в страната ще изглеждат лоши, ще изглеждат не добри. Но всъщност, това е точно толкова лошо, колкото на детето му се вижда лош горчивият сироп, който всъщност ще го излекува", подчерта Петър Галев.

Според здравния експерт България все по-усилено върви към модела, който наблюдаваме във Великобритания и във все повече държави в Западна Европа, където за специализирана медицинска помощ се чака с месеци и години.