Шанс за отговорна политика винаги има, въпросът е има ли хора, които да го поемат. 80% от гражданите смятат, че България върви в недобра посока. Отговорността за това е на партиите. Те се затварят в собствените си партийни интереси, водещи са личните амбиции на лидерите. Това заяви бившият министър на външните работи, евродепутат, както и бивш председател на парламента Георги Пирински в ефира на БНТ.

"За да застане една партия авторитетно пред гражданите, тя не може да се показва пред един и същ начин пред избирателите и да очаква едни и същи резултати. Партиите предизвикват противоречиви резултати в обществото. Те трябва да осъзнаят колко е важно да получат доверието на гражданите“, подчерта той, като уточни, че не визира конкретна политическа партия.

"През последните месеци наблюдаваме едни опити за съставяне на кабинет, като всеки подхожда към този процес с много затворена позиция. Отговорни политически лидери трябва да дадат възможност на важните политически теми да излязат над злободневието“, смята Пирински.

Той коментира ситуацията в ляво. По думите му левицата трябва да се обедини.

"Политическите партии са отговорни да направят така, че следващите избори да са с друго качество. Политиците трябва да надскочат своите надпартийни интересни“, изтъкна той.

Каква възможност би имал един кабинет с третия мандат, при положение, че имате един скаран парламент? - така политикът коментира шанса за съставяне на правителство.

"Като че ли се позабрави какво стана на 10 януари 1997 г. Това не е добър ден. Беше допуснато един протест да прерасне в нахлуване на парламента и да се премине в погром. След него се отключиха други процеси. На 4 февруари отговорните лица в БСП взеха решение да се избегне острия сблъсък в обществото. Правителството на Иван Костов пое управлението на страната и предприе най-мащабната приватизация. Държавата беше освободена от основни структури в икономиката“, описа историческите сибития от Прехода през своя поглед Георги Пирински.

Той предупреди, че сме на ръба да счупим демокрацията.

"Нарастват настроения, че парламентарната демокрация не може да излъчи управление и трябва да се обсъжда парламентарна република. Не може да се управлява без доверието на гражданите. За да се получи то, трябва да бъдат чути хората и политиците да се преобразуват, така че по нов начин да привлекат вниманието на хората“, заяви още той.