Войната, която се случва по пътищата в страната, е умалено, но много засилено лице на тоталното институционално безхаберие, на нравственото падение на нашата нация и нещо, от което много бързо трябва да се събудим. Ако успеем да постигнем резултати точно в това направление, според мен ще си върнем националното самочувствие, че от нас зависи нещо. Това каза икономистът и съучредител на партия "България може“ Кузман Илиев в предаването "Утрото на фокус“ на Радио "Фокус“ с водещ Ася Александрова.  

Часовете за обучение, предвидени в шофьорските курсове, са крайно недостатъчни, смята той. Според него е необходимо и въвеждане на допълнителни часове по пътна етика. "Самата подготовка по етика започва още от първите 7 години, от семейството. Младите шофьори трябва да са много по-подготвени за реалната среда. Необходима е работа с тях и подготовка преди да влязат в движението“, обясни Илиев.

За експертите на партия "България може“ най-важно е състоянието на пътната инфраструктура. "Ако се обнови пътната инфраструктура, рискът рязко намалява. Това е въпрос на управление на публичните пари, целенасочен приоритет по изграждане на такава инфраструктура и нейното поддържане. Трябва да се работи на няколко комплексни нива. Преборването с тази война по пътищата, която преминава през инфраструктура, товарни превози и състоянието на водачите, е тестът за нашата нация дали ще оцелеем демографски“, смята Илиев.

Липсата на ефективни наказания води до усещане за беззаконие у нарушителите. Според Илиев са необходими промени в Наказателния кодекс и по-тежки наказания. "Хора, които причинят тежка телесна повреда или отнемат живот и са използвали наркотични вещества, със сигурност трябва да им се отнема правото да управляват МПС, докато са живи. Нужни са много по-високи глоби, административни наказания“, категоричен бе той.