Хубаво и съвсем естествено е решението посланикът на Русия да не бъде поканена на откриването на 48-ото НС. Това смята бившият премиер Филип Димитров.

В предаването ефира на NOVA NEWS той обясни, че това "Това е сигнал не към лицето, а към държавата. Това не засяга г-жа Митрофанова, това засяга Русия. Българската държава чрез избраниците в бъдещия парламент заявява, че това, което прави Русия, не влиза в нашата представа за добро поведение от страна на държавите", заяви Филип Димитров.

Той коментира още, че постоянното повтаряне на това колко в България сме по-различни от Европа "налива вода в мелницата" на онези, които се опитват да тласнат страната ни към Евразия.

"Слава Богу те са малцинство", коментира Димитров.

Той коментира, че все по-често го дразни думата "преход".

"Това беше термин, измислен с ясното съзнание революциите, които стават в Европа, да бъдат дефинирани по начин, който да избегне думата революция. Да си говорим за преход, който трае отдавна, е нелепо. Накъде да прави преход една страна, която вече е в НАТО и ЕС? Стига вече с този преход", призова Филип Димитров.

Той коментира и политическата ситуация в момента.

"Вулгарният речник, който се употребява в момента, е нещо, което няма никакво място", каза Филип Димитров.

"Много трудно е в момента положението на партиите, които казаха, че искат някаква промяна. Те някак си дефинираха себе си чрез събития от типа на велики народни въстания, изговориха невероятни неща за България, за опонентите си, разказаха легенди, на които човек може да повярва само ако смята, че България е някъде близо до Индийския океан преди 500 години. И е много трудно да се върнеш назад, запазвайки лице. Надявам се тази възможност да им бъде дадена", коментира Филип Димитров.

"Стигматизирането на една партия, която и да е тя, само по себе си е объркващо. Фактът, че хората избират някого в парламента, означава, че трябва да се държиш с него като с представител на нацията. Удивително е, че при всичките неща, които се говорят, свързани с геополитическата ориентация на България, все пак с "Възраждане" можело да се говори, а с ДПС – не. Защо?", попита още Димитров.