Не смятам, че електронното гласуване е задължително. Много често технократите смятат, че имат технологично решение за всеки проблем. Гласуването не е технологичен проблем. Това каза изпълнителният директор на Българската асоциация на софтуерните фирми Доброслав Димитров в предаването "Денят на фокус" на Радио "Фокус".

По думите му гласуването онлайн и по телефона е възможно – по същия начин, по който можем и да банкираме. "Този проблем е решен отдавна и няма драма в това. България е на световно ниво като ІТ дестинация. Цифровизирали сме и сме създавали изключително сложни решения за целия свят. Тук не е въпросът дали е възможно или невъзможно, а дали това е добра или лоша идея", заяви Димитров.

Проблемът според него е в това дали обществото ни е готово да въведе такъв тип гласуване заради неприкосновеността и тайната на вота.

"Ние като общество трябва да си зададем въпроса можем ли да си позволим такъв вид гласуване. Въвеждането на т.нар. тъмна стаичка има за цел човек да бъде сам със себе си, когато гласува. Исторически има много примери и проблеми за контролиран вот, за насилствено определяне как един човек да гласува или да не гласува. Гласуването по принцип е обществен, не технологичен проблем", подчерта Доброслав Димитров.

Въвеждането на онлайн гласуване според него би задълбочило проблемите с купения и контролиран вот. "Проблемът е от съвсем друго естество. Той не е български, той е световен. И гласуването по пощата, каквото има в Германия и в САЩ, не е добра идея. В половината щати не се иска лична карта, когато се влиза в секция и се гласува. Това са все неща, които не изглеждат като добра идея в едно много голямо общество, където много лесно в някакъв момент вотът може да бъде подменен. Това е твърде важна дейност, за да бъде приравнена с лайкове във "Фейсбук", категоричен бе изпълнителният директор на БАСКОМ.