Бойко Борисов: Програмата на ГЕРБ е представена на водещи експерти в Европа и САЩ за корекции
Бойко Борисов, кмет на София, в интервю за предаването „Неделя 150”
на БНР
Водещ: Г-н Борисов, предполагам, че е възможно да развиете вашата теза за „Топлофикация”, но преди това няколко общи политически въпроси. Макар че казват било несъвместимо г-н кметът и г-н председателят на партия да бъдат една и съща личност.
Бойко Борисов: Добър ден на вашите слушатели.
Водещ: Добър ден.
Бойко Борисов: Председател на партия ГЕРБ е г-н Цветан Цветанов, така както законът изисква. Вярно, никой не може да обясни защо законът е поставил това ограничение към кметовете. Но закон – изпълняваме го.
Водещ: На празника на София се случи така, че г-н Бойко Борисов не успя да се придвижи навреме, а премиерът Станишев остана в кабинката на въжен лифт край Благоевград. Дали ...
Бойко Борисов: На празника на София подписахме изключително важен договор с кмета на община Силистра и това беше един подарък за нашия град от страна на Силистра за започване извозването на балите. А вечерта имаше един ...
Водещ: Вие бяхте в Израел.
Бойко Борисов: ... Да, и се прибрах. А вечерта имах честта да наградя за цялостно творчество г-жа Стоянка Мутафова. В Театър „София”, общинския театър имаше едно много добро тържество. Така че, че не съм се появил с президента Първанов, не е голяма загуба за мен.
Водещ: Това е на шега - дали вярвате на поличби, че да кажем догодина на същия празник и вие няма да бъдете кмет, и той няма да бъде министър-председател.
Бойко Борисов: Не.
Водещ: Че ще отсъствате от хоризонта.
Бойко Борисов: Не може да има сравнения, защото в случая премиерът заседна в един незаконен лифт и изложи на опасност живота и на журналистите, и на охраната си, и на кмета на Благоевград. Затова водачът на държавата трябва да мисли за останалите хора за него, а не казва – ами, аз съм си поел отговорността. Той самият може да си прави каквото си иска. Но не може да излага на риск останалите хора.
Водещ: А и нека да обсъдим така наречената конфронтация с президента, с Георги Първанов, доколкото става дума за някаква жертва, пренасяне в жертва на някакво приятелство. Вие как смятате – защо, защо се получи това?
Бойко Борисов: Не мога да си обясня защо държавният глава, обединителният на нацията зае изключително партийна позиция и просто изговори неща, които не отговарят на истината.
Водещ: Бяхте посъветван от един всекидневник да намалите тона, а също така и въобще да не залагате на конфронтационна линия в предстоящото предизборно говорене. Въобще възможно ли е това за Бойко Борисов?
Бойко Борисов: Аз никога не атакува пръв. Но когато някой умишлено, целенасочено, посъветван от своите пиари и агенции, които работят за тях, в случая президентът и премиерът, аз не мога да не отговоря.
Водещ: Добре, хората се питат - защо го направи, г-н президентът. Може би дори бяха включени някакви политически (...) в това, че вие се стремите към цялата власт дори и към президентската институция.
Бойко Борисов: Аз, ако съм се стремял към нея, щях да участвам на президентските избори.
Водещ: Никога не е късно да се включите.
Бойко Борисов: Да, животът е пред нас. Но става въпрос, че всички тези чертани от знайни и незнайни експерти сценарии, че било могло аз с него в един отбор и какво ли не още, просто на практика се видя, че не трябва да им се обръща внимание на подобен тип анализатори.
Водещ: Добре. А да анализираме тогава, че съвместна, да кажем, съвместно, не коалиране, а управление с БСП вече не е възможно.
Бойко Борисов: То никога не е било възможно.
Водещ: А как гледате на идеята да подобрите икономическия си екип и да вземете експерти от този кръг, който се включи в говоренето през седмицата?
Бойко Борисов: Аз смея да твърдя, че особено в икономически, във финансовия екип, в земеделието, в екологията, аз имам уверението на Европейската народна партия и на знакови фигури в това ръководство, че ще ни бъдат предоставени достатъчно и необходимия брой експерти, които да ни съветват, да ни помагат. А и мисля, че има достатъчно българи, които могат да се справят с реалната ситуация.
Водещ: На Европейската народна партия разчитате като решаване на проблема с кадрите?
Бойко Борисов: На нас, на първо място. И второ, експерти и съветници от Европа, от страни, които са доказали, че могат и знаят как да развиват своите икономики.
Водещ: Но как това ще стане практически?
Бойко Борисов: Много лесно.
Водещ: Не разбирам, може ли да го разкажете.
Бойко Борисов: Ами, ако ГЕРБ спечели властта, всяко едно министерство ще има необходимия брой експерти и съветници, които да подпомагат неговата дейност. А дотогава икономическата програма, финансовата програма, ние сме я дали на водещите експерти в Европа, в Израел, в САЩ, които да я разгледат и съответно да направим необходимите промени.
Водещ: Тоест ще внесете чужди експерти, които да работят в нашите министерства?
Бойко Борисов: Да, и не виждам нищо лошо в това, при положение, че ние сме просто част от европейската общност.
Водещ: Вярвате ли, че може би критиката на президента по отношение на този ужасен проблем с боклука, е реалистична, че казаното от него от гледна точка на печалбата от балите е може би една истина?
Бойко Борисов: Не, това е просто една лъжа. И аз се позовавам единствено и само на факти, когато говоря. Първо, когато аз станах кмет, имаше правителствено решение да се извадят балите в мина „Чукурово”. Правителствено решение, на Министерски съвет. Освен това аз заварих София без сметище, с балиращи машини и вече натрупали бали. Какво направих? По-късно президентът, точно преди президентските избори пожела, за което аз му благодаря, че и той се опита да реши толкова труден проблем. Не успяхме. Едва тогава ние започнахме да правим дългосрочната стратегия за решаването и за излизането от кризата. Какво направих? Непопулярното решение за отварянето на сметището в Суходол, което се оказа, че има още, и то много капацитет, беше отворено. Аз затворих и приключих балирането преди една година, с което спестих десетки милиона левове на софиянци, защото ние в депото в Суходол депонираме, ни излиза цената 7 лв. на тон, а тогава балирането ни беше 50 – 60 лв. на тон.
Водещ: Г-н Борисов.
Бойко Борисов: Разликата тази, аз съм я спестил. По-евтино от момента на може да бъде и всичко това се прави от общинската фирма. Така че няма никъде място, където някой може да спечели.
Водещ: Искам да ви кажа, че от тези реплики, също така от положението с общественото мнение е видно, че вече времето е лимитирано, за разрешаване на проблемите. Дори много шеги пуснаха в пространството от типа на проф. Николай Василев, който каза, че може да си похабяваме инвестицията, като изстрелваме боклука в космоса. Това, заради множеството оригинални идеи.
Бойко Борисов: Вижте, нека да погледнем от дистанцията на времето. Когато излезе негативният, крайно лошият доклад за България на Европейската комисия, в тези два – три дена циганите от „Чистота” – София не излязоха на работа. И цялото обществено мнение се насочи към боклука на София. В последствие като минаха тези два – три дена, вече пак си се събира отпадъкът от същите тези хора, без проблем. Сега, когато с кмета на Силистра, и аз искам да отбележа, че председателят на Общинския съвет в Силистра е от ГЕРБ, най-много съветници там има от ГЕРБ, кметът е независим, подкрепен от няколко партии, личен мой приятел, решихме този въпрос и започваме извозването на балите. Когато вече имаме само дни до отварянето на инсталациите, които са първа част от завода за отпадъци, това е предварителното третиране и сепариране на отпадъка, с една дума, от 1 000 тона близо 500 тона ще се махат и няма да се карат на сметището в Суходол, защото това ще бъде за рециклиране – хартия, пластмаса, желязо, стъкло и други видове отпадъци. Когато ние в момента, немската фирма "Фихнер" завърши предпроектните проучвания и обявяваме конкурс за строителство на завода, тогава изведнъж те започнаха да говорят, при положение, че, вие виждате, няма никаква криза.
Водещ: Добре.
Бойко Борисов: Къде е кризата?
Водещ: Нека не изчерпваме всички въпроси. Важно е да знаете, че вече не ви прощават така, както това беше разпространено в по-предишни ваши по-розови периоди, но не знам дали...
Бойко Борисов: Не, няма какво да ми прощават, защото сме вложили огромни усилия, и всичко, което е трябвало, сме направили. То няма какво да ми се прощава.
Водещ: Сега, следва въпрос...
Бойко Борисов: Какво, да ми простят, че съм намалил с 40 – 50 милиона разходите за смет? Намалил съм ги. Не само, че не трябва да ми се прощава, а трябва да се каже „браво”.
Водещ: Как преживявате загубата на власт на вашата партия в Пловдив? Ако може, кратко да отговорите, защото предстоят и енергийните въпроси.
Бойко Борисов: Да, за съжаление, там подмениха вота на избирателите. Хората, които дойдоха тогава да молят за подкрепа и аз ги подкрепих, ни изиграха лош номер, но всяко зло за добро. По този начин ще знаем занапред на кого можем да разчитаме и на кого не. И това, че сме обявили, че няма да правим коалиции преди изборите, мисля, че е най-доброто като извод от сегашната ситуация.
Водещ: И още един въпрос, свързан с посещението в Сочи на българския министър-председател. Бихте ли казали, ако бяхте на негово място, какво щяхте да предприемете е диалога с господин Путин?
Бойко Борисов: За съжаление, всичко е на тъмно и непрозрачно. Нито енергийните договори, нито подписаните споразумения с „Газпром”. Единственото, което знам, че сме отстъпили голяма част от договореностите преди това, а именно, че губим от транзитни такси, губим от много неща и „Булгаргаз” иска шоково да вдигне цената на газта. Това нещо е направено зле. Това е изводът.
....
Водещ: Вие казвате, господин Борисов, че с тази формула на управление е невъзможно да бъде решена кризата и че всяко следващо плащане води до още по-големи проблеми, и също така, когато имаш на входа „Булгаргаз”, който вдига цените, а на изхода държавна комисия, какво може да се направи? Все пак кажете в ефир...
Бойко Борисов: Всички пасиви в този вариант остават в средата в дружеството. И като се има предвид, аз съм съгласен с господин Аталай, че през това време, когато клиентите на „Топлофикация” бяха разколебани и слушаха от... за дъвки и близалки и се стигна накрая до милиони, източени от „Топлофикация”, че това разруши доверието ни в управлението му. И ако съдебната система, не няколко години, както виждате, се влачат делата по Вальо Топлото и останалите от Борда на директорите, ако до този момент имаше вече издадени присъди, ако им беше конфискувано имуществото и милионите, които намериха в сейфовете, бяха върнати в дружеството, хората щяха да започнат да си плащат.
Водещ: Така е, но...
Бойко Борисов: Това веднъж. Втори път, дали е случайно, или не, но аз виждам, че от четирите града, за които се говори, Враца, Бургас и София имат кметове на ГЕРБ, а в Плевен на СДС. Все са така, да наречем, опозиционни на тройната коалиция кметове. Да приемем, че е случайно.
Водещ: Те нали са частни, на господин Ковачки?
Бойко Борисов: Не мога да кажа, не мога да кажа. И начинът, по който са дадени, също трябва да се разгледа. Сега, нека обаче все пак аз да отговоря за „Топлофикация - София”. Разбира се, че години наред това дружество е управлявано, а и изпълнителният директор, който според мен е много добър специалист, е от БСП, смея да кажа, за да бъда обективен. Разговарял съм с председателят на Общинския съвет, той е разговарял с министъра, доколкото знам, и аз усещам, че държавата и този път се готви да дезертира и от поредния проблем, както от здравеопазването, както от образованието, както от инфраструктурата, от всичко.
Водещ: Благодаря. Нямаме...
Бойко Борисов: Ако тя това го направи, не, момент само да кажа, ние сега в четвъртък имаме Общински съвет, ние ще предложим вариант, в който да подпомогнем „Топлофикация” да се оправят бакиите и да не оставим абонатите на София без топла вода.
Водещ: А как, как именно ще подпомогнете?
Бойко Борисов: Просто няма да го споделя преди Общинския съвет, защото е хубаво...
Водещ: Да го реши.
Бойко Борисов: ... това да бъде решение на Общински съвет и...
Водещ: Тоест ще извадите от някакъв резерв пари и ще...
Бойко Борисов: ... втори път, искам да чуя, че държавата абдикира от този проблем така, както от всички останали. И само да напомня, че за 5 000 работници в „Кремиковци”, за да не останат без работа, държавата поема пасивите и непрекъснато дотира предприятието „Кремиковци”.
Водещ: Благодаря. Това вече е известно. Няма възможност повече...
Бойко Борисов: А в същото време не иска да помогне на тези градове.
Водещ: Да. Благодаря на ... и на Борисов.