Съединените щати и Япония ще обединят сили за разработването на защита срещу хиперзвукови ракети и базирани в Космоса оръжия, се казва в съвместно изявление на двете страни, публикувано в петък и цитирано от британския вестник The Times.

След онлайн среща между министрите на отбраната и на външните работи на двете страни, те са се споразумели да си сътрудничат по-тясно за разработването на военни технологии и са осъдили "усилията на Китай да подкопае основания на правила ред“.

Антони Блинкен, държавен секретар на САЩ, каза: "Нашите съюзници трябва не само да укрепят инструментите, с които разполагаме, но и да разработят нови.

Северна Корея тества в сряда оръжие, за което твърди, че е хиперзвукова ракета и за която националната пресагенция съобщи, че е поразила директно цел на повече от 400 мили. Хиперзвуковите ракети - тези, които могат да летят пет пъти по-бързо от скоростта на звука - представляват по-голяма заплаха от техните балистични аналози, тъй като могат да пътуват по-бързо и на по-ниски височини, което ги прави по-трудни за прихващане.

Но въпреки факта, че севернокорейската ракета беше изстреляна към териториалните води на Япония, основната загриженост на Токио и Вашингтон е от все по-напористия Китай.

Лойд Остин, министърът на отбраната на САЩ, каза за преговорите: "Срещаме се на фона на повишено напрежение и предизвикателства пред свободния, стабилен и сигурен Индо-Тихоокеански регион, какъвто искаме и двете страни – предизвикателства, породени от ядрените амбиции на Северна Корея и от принуждаващото и агресивно поведение на Китайската народна република.

Китайското външно министерство заяви, че "съжалява“ за изявленията, направени от САЩ и Япония, и ще подаде официални възражения до двете страни.

Япония също така се съгласи да бъде домакин на въоръжените сили на САЩ за още пет години и да увеличи приноса си към разходите им с около 5 процента до 1,8 милиарда долара годишно. В азиатската империя има повече от 50 000 американски военни, разположени в десетки бази в цялата страна, като голяма част от тях са базирани на островите Окинава, най-близката точка на Япония до Китай.

През последните седмици имаше огнища на коронавирус в американските бази в Япония, които се разпространиха в околните общности. Йошимаса Хаяши, японският външен министър, помоли своя американски колега по време на срещата да ограничи движението на персонал извън базите и поиска те да бъдат задължени да носят маски, когато напускат периметъра й.

Превод и редакция: Юлиян Марков