Свидетели сме на такава омраза и агресия в управлението, каквато не съм виждал, каза в ефира на БНТ президентът от 2002 до 2012 г. Георги Първанов, като направи уточнение, че той е съвременник на целия преход.

"Скандалите са много тежки и това влияе много - вероятно и на самите депутати, но в много по-голяма степен на избирателите. Когато те виждат всичко това, няма как да ги накараме да отидат на избори или да имат каквото и да е отношение към политиката", каза той.

Първанов заяви, че не би винил народа, макар че има и такива общности, които гласуват образно казано на инат и поддържат като фенове своя отбор. Тези, които трябва да поемат отговорността, са т. нар. политически елит - всички хора в институциите, независимо дали става дума за парламент, президентство или правителство, трябва да поемат отговорност за действията си, обясни той.

По думите му той винаги е бил критичен към на двуполюсния партиен модел, от началото на прехода, но коментира, че не приема и многополюсния модел от последните години, защото той е на принципа "всеки срещу всеки".

"Затова никак не се получават нещата. Не знам какво трябва да се случи, за да се обърнат настроенията и нагласите. Може би първото условие е да дойдат истински, добри, сговорчиви в добрия смисъл на думата лидери, които да могат да се разберат. Дотогава - избори до дупка", разясни Георги Първанов.

С Румен Радев имаме различен стил - аз така и не допуснах да се направи служебно правителство, но не мога да му се меся, коментира още Първанов.

"Във всеки случай президентът има голяма отговорност да се случват добре нещата, да се създава работещо правителство, защото четири служебни правителства означава четири пъти провалени мандати. Сега може би вървим и към пети. Това говори за една слаба политическа култура".

По думите на бившия президент тази идея за президентска република не е подкрепяна от самия държавен глава, а по-скоро обкръжението около него - политолози и социолози.

"Тя първо не може да стане - не мога да си представя как БСП и ДПС ще гласуват за президентска република, а пък в ДБ настояват президентът да се избира от парламента. Дори да стане, това няма да е по-работещо от сегашния модел. Беше време, когато парламентарната република в България функционираше съвсем нормално".