Благодаря за тази покана. Усилията, които правите, за да се състави правителство, са изключително важни. Това каза съпредседателят на "Демократична България“ Христо Иванов на среща с "Продължаваме промяната“, предаде репортер на Агенция "Фокус“. "На България й трябва посока, управление, което да движи напред страната. Вашите усилия да се намери най-голямото общо кратно, ще бъде изключително полезен за страната. И в този смисъл, това че тук има празни столове, за мен е много разочароващо. Отговорността изисква всички да участваме в тези усилия.

Ние сме изпратили своето предложение, отчитаме, че в крайна сметка крайната редакция на документа предстои и след като има краен вариант, ние ще го обсъдим в нашите органи, допълни Иванов.. "Но наистина това ще бъде ценно усилие, за да видим каква е посоката, в която страната ще се движи напред“.

Аз ще кажа няколко акцента, без да влизам в детайли. "Когато видите документа, ще прецените какво да вкарате. Фокусирали сме се върху мерки, които смятаме, че следващите 12 месеца трябва да се случат. Има два големи репера, на които държим. Едното е нашата евроатлантическа ориентация, другото целта за влизане в еврозоната и третото е 3% дефицит. ДБ не просто гледа на заявката за 3% дефицит като на някакъв слоган, ние ще подхождаме по-консервативно към прогнозите как може да се развиват процесите с оглед удържането на тази цел. Неравенството не знам дали ще можем да го излекуваме, но важният акцент е да създадем условия за всеки, който иска да просперира. Фокусирани сме върху конкурентоспособността и развитието на икономиката. Ние сме за модернизация на българската армия. Считаме, че също трябва като отделен приоритет да се разгледа енергийната сигурност и независимостта на страната“.

На първо място за нас ще бъде важно да не изпускаме от поглед конституционните промени, категоричен е Иванов. "Върховенството на правото в България и доверието на нашите партньори. За нас ще бъде много важен акцент подобряване условията за бизнес среда“.

Разчитаме, че когато става дума за демократизация на българския политически живот, част от това е намаляване на концентрацията на власт, допълни още Иванов.