За повечето анализатори беше ясно още в изборната нощ, че ако има шанс за редовно правителство, той ще е с трети мандат. Това каза в предаването "Това е България" на Радио "Фокус" политологът доц.Светослав Малинов. Решаваща ще е ролята на президента за това на кого ще бъде връчен третия мандат. Има партии, които ще блокират процеса още в началото. Но има и партии, които могат да направят няколко стъпки напред", каза още Малинов.

Според него, начинът по който стигнахме до тези избори беше крайно нелогичен. Избирателите на ДБ и ПП са тези, които не са дали право на ръководствата на партиите да влязат в коалиция с ГЕРБ  и ДПС и ако го направят, те ще бъдат наказани на изборите. Всякакви избори ще бъдат загубени ако влязат в договорки с тях. "Въпреки, че има някакъв шанс, той е минимален и аз продължавам да твърдя, че ще имаме предсрочни избори през март", каза още Светослав Малинов.

При всички положения ПП и ДП имат сходни позиции по най-важните въпроси. След като те постигнат съгласие ГЕРБ няма да подкрепи част от реформите и няма да свалят доверието си от Гешев. Затова изглежда реакциите изглеждат прогнозируеми.

"За да се получи работещо мнозинство в този парламент някоя партия трябва да направи обратното на това, което очакват избирателите от нея. Но те остават верни на избирателите си, което е положително, защото години наред ги обвиняват, че са готови на всичко, за да влязат във властта", каза още доц. Малинов.  

Той посочи още, че до известна степен сега е важно решението на президента, защото то ще загатне по някакъв начин за неговите намерения и за това дали иска да има редовно правителство. 

Президентът в момента е в конфронтация с всички партии, което прави последователно от две години, смята още политологът. 

Той вече не е онзи фактор, от когото може да се очаква обективна оценка, той е станал част от играчите, добави Малинов. 

Според него, ситуацията в момента в България не е толкова мрачна, така както са я описвали преди три месеца. При всички положение войната е засегнала всички, дори и ЕС, но в крайна сметка, на малко по-висока цена ние ще се справим. 

У нас трябва да се помисли дали и как да се промени формулата за служебно правителство, като промените трябва да са в посока повече парламентаризъм.  В момента Конституцията дава право на президента да доминира вече повече от година и половина. Но ние сме парламентарна република. Видя се, че тази институция служебно правителство не помага на практика, а спира естествените политически процеси. Ако я нямаше нещата щяха да се развият по друг начин още преди две години и нямаше да се стига до протести. Партиите щяха да имат много по-голяма мотивация да сключат компромиси и нямаше да има такава голяма поляризация, каза още доц. Светослав Малинов.

Цоня СЪБЧЕВА