Премахването на джунглата от коритото на река Марица е с една стъпка по-близо до реализацията след като Комисията за защита на конкуренцията остави без уважение жалбите срещу избор на изпълнител на обществената поръчка, обявена от община Пловдив. За спешното почистване на растителността бе избрана фирма "Ростер" ООД от Смолян. Дружеството предложи цена от 1 172 290,81 лв. без ДДС при прогнозна стойност посочена от възложителя 1 249 000 лв. без включен данък, предаде репортер на "Фокус".

Жалбите в КЗК са подадени от "БКС озеленяване" ЕООД, София, и "Ековат - България" ЕООД, Смолян. От КЗК смятат, че и двете оспорвания са неоснователни. 

"БКС озеленяване" ЕООД, София, предложи цена от 977 480,50 лв. без ДДС, но беше отстранено от надпреварата. Мотивът е, че участникът не е представил разяснение за начина на образуване на предложените от него в ценовото предложение единични цени, което не обосновава предложените цени, последното е непълно и необективно, базира се на принципни твърдения, не са представени надлежни доказателства, начина на ценообразуване не отразява как са определени отделните разходи, предвидени от участника, не са включени всички необходими разходи.

КЗК обявява за неоснователно твърдението, че комисията по избор на изпълнител на поръчката незаконосъобразно и немотивирано е изискала разяснение на предложената цена, както и че оспореният акт на възложителя е немотивиран и не съответства на документацията на обществената поръчка.

Антимонополната комисия обявява за неоснователно и твърдението за незаконосъобразното допускане, класиране и обявяване за изпълнител на "Ростер" ООД и приема Решение № D 21253645/17.02.2023 г. на заместник-кмета "Екология и здравеопазване" на община Пловдив Анести Тимчев за законосъобразно издаден индивидуален административен акт.

"Ековат - България" ЕООД също оспорва решението за избор на изпълнител на обществената поръчка. Фирмата участва в процедурата с оферта от  538 900,48 лв. без ДДС, но бе отстранена, тъй като е представила обосновка, която не обосновава предложените цени, последната е непълна и необективна, базира се на принципни твърдения, не са представени надлежни доказателства, начина на ценообразуване не отразява как са определени отделните разходи, предвидени от участника.

Според дружеството, няма данни относно делегирането на правомощия на лицето, издало решението за определяне на изпълнител (б.а. - заместник-кмета "Екология и здравеопазване" на община Пловдив Анести Тимчев), което не е потвърдено при проверката, направена от КЗК.

Жалбата е неоснователна, защото комисията на възложителя е представила изключително подробни и конкретни мотиви, поради което правилно е прието, че не се получава информация и сигурност, че предложението на участника е реално и покрива разходите за всички необходими ресурси и че изпълнението ще бъде извършено качествено и в съответствие с нормативно определените изисквания и постигане на целите на поръчката, а оттам не се достига до извода за наличие на обективно обстоятелство - икономичност при изпълнение на поръчката.

Представените в обосновката аргументи са от общ характер и не могат да се приемат за обстоятелства, свързани с наличието на изключително благоприятни условия за участника - заявяват от КЗК.

Двамата жалбоподатели претендират за възстановяване на направените за производството разноски, но антимонополистите оставят без уважение тези  искове. Решението може да бъде обжалвано пред Върховния административен съд в 14-дневен срок.