Гората в река Марица избуя още повече, видя репортер на "Фокус". Заплахата от евентуално наводнение е реална, тъй като водата трябва да си търси пролуки, за да се оттече. Ако има и прогнили дънери в нея – положението се усложнява още повече.

Жители, чиито къщи са покрай Марица, коментират, че са оставени на повелята на Господ. "Каквото дойде! А после ще се търси пак виновен и няма да бъде открит!"

Всъщност, всички отдавна очакват това почистване да се случи. Отдавна от общината обещават с категоричност, че това ще стане. Да, ама не! Не става!

Засега се осланяме на факта, че Марица е спокойна равнинна река, но и доста пълноводна понякога. Тя е най-дългата река на Балканския полуостров. Марица има най-големият водосборен басейн у нас. В нея се вливат около 100 значими български реки. Но голямото й пълноводие се дължи най-вече на реките, които приема в средното си течение.

До средата на 19 в. Марица е била дори плавателна. Със салове по нея се превозвали различни стоки.

През юли 2022 година община Пловдив анонсира, че задвижва процедурите по мащабно почистване на река Марица в градската й част такова, каквото не е правено повече от 10 години.

Факт е, че от години местната власт не се справя добре с необходимостта от поддръжката ѝ, и това тежи като воденичен камък на управниците.

Още по-проблемно е почистването на речното корито извън града, тъй като за това отговаря областната администрация.

Миналата година стана ясно, че договорите за това, подписани от последните трима областни управители, са противозаконни. Обяви го Йордан Иванов. назначен за кратко за областен управител на Пловдив. Според него тези договори не могат да бъдат прекъснати, тъй като липсва държавно финансиране за провеждането на нови законни процедури за избор на фирми за това. Ето защо, в продължение на повече от 10 години от коритото на Марица се изземват наноси от фирми, които обещават почистване срещу тази си дейност, но това не се случва, а коритото още повече се подкопава.

Но да се върнем в градската част на Марица. Най-късно в началото на февруари трябваше да бъде избрана фирмата за спешното почистване на река Марица от растителността. Обществената поръчка беше на прогнозна стойност 1 249000 лева без ДДС. Предвиждаше се, в спешен порядък да се почистят 4333 метра на реката от железопътния мост до 300 м под съоръжението за завиряване.

Процедурата включваше почистване на речното корито от дървесна и храстова растителност, без да се премахват наносни образувания и маркираните от комисията назначена със заповед на кмета на Община Пловдив/ районен кмет единични дървета.

Обявяването на открита процедура за почистването на река Марица беше предшествано от два неуспешни опита за директно възлагане на дейностите на конкретна фирма.

Сега погледнете снимките, които направихме и ни кажете дали река Марица е почистена според вас!