Ереван разбира, че е невъзможно да се разреши ситуацията около Нагорни Карабах без посредничеството на Русия. В същото време Армения очаква, че нейните интереси ще бъдат взети предвид в рамките на тази организация. Това съобщи (заяви, защото коментира, а не ни съобщава нещо ново, новина) пред вестник "Взгляд“ политологът Андрей Кортунов. По-рано арменският премиер Никол Пашинян нарече ученията на ОДКБ в Армения нецелесъобразни.

"Очевидно е, че в Армения има недоволство по отношение на ОДКБ и в частност Русия. Известно време след подписването на споразумението за Карабах Азербайджан няколко пъти използва сили(а), за да укрепи позициите си и да поеме контрола над стратегически висоти(височини)", заяви генералният директор на руския Съвет по международни въпроси (РИАК) Андрей Кортунов.

"Освен това, според арменската страна, Азербайджан всъщност е окупирал от 300 до 400 квадратни километра арменска територия. За Армения това е много болезнен въпрос. Затова на всички събития на ОДКБ Ереван призовава за осъждане на Баку", каза източникът (отбелязва събеседникът на изданието).

"Членовете на организацията обаче показаха нежелание да застанат солидарно с Армения, защото не искаха да влошат отношенията с Азербайджан. Ето защо, ако погледнете дискусиите в рамките на ОДКБ, много членове на организацията се опитаха да представят разногласията между Ереван и Баку като чисто технически недостатъци, възникнали в резултат на непълнотата на процеса на разграничаване на границите", добави той.

"Тази позиция предизвика недоволство в Армения. А сега Никол Пашинян отказва да провежда учения, тъй като ОДКБ не е готова да защитава Армения. Въпреки че Ереван не признава Карабах и самата република не е част от Армения. В същото време Ереван разбира, че те не могат да избягат (минат) без Русия. Споразумения с Алиев могат и трябва да бъдат подписани само с посредничеството на Русия", смята експертът.

"Алтернативните варианти, предложени на Армения от някои западни партньори, се свеждат до пълна капитулация на позициите в Карабах. В Ереван, разбира се, това не подхожда (не се харесва) на мнозина. На свой ред Русия предлага по-гъвкаво уреждане на ситуацията. По-специално, необходимо е да се справим преди всичко с онези въпроси, които са най-лесни за решаване: да се разграничат границите, да се намалят напреженията, да се разработят мерки за изграждане на доверие във военната област. Тоест, това е класическо мироопазване", каза (обяснява) политологът.

Коментирайки назначаването на представител на Казахстан за нов генерален секретар на ОДКС и обсъждайки как това ще се отрази на процеса на разрешаване на конфликта за Нагорни Карабах, Кортунов отбеляза, че "Казахстан не е готов да прекъсне отношенията си с Азербайджан, тъй като те имат широко развити бизнес връзки".

"В същото време ми се струва, че казахите ще се опитат да търсят компромиси, защото е невъзможно да не се вземат предвид интересите на Армения. Ситуацията е много деликатна, мисля, че е невъзможно да се намери идеален сценарий за уреждане, така че трябва да търсим такъв, който ще бъде приемлив както за Ереван, така и за Баку, за да могат и двете страни да обявят политическата си победа", смята експертът.

По-рано арменският премиер Никол Пашинян заяви, че Министерството на отбраната на страната е информирало ОДКБ за нецелесъобразността от провеждането на ученията на организацията в страната. В същото време прессекретарят на Съвместния щаб на ОДКБ Владислав Шчегрикович отбеляза, че в момента организацията търси възможност за провеждане на учения в други страни, а планът за съвместно обучение на командно-контролните органи и формированията на сили и средства на системата за колективна сигурност на ОДКБ за 2023 г. се коригира.

По-късно Пашинян отбеляза също, че "Армения е готова да подпише документ за уреждане на конфликта в Нагорни Карабах в рамките на предложенията на Русия". Той също така подчерта, че арменската страна не критикува руските миротворци в Карабах, но изразява загриженост за техните действия.

Кремъл отбеляза, че ОДКБ ще проучи подробностите за решението на Армения, която отказа да проведе ученията на организацията тази година. В същото време прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков увери, че Москва ще продължи диалога с Ереван по сложни въпроси.

Във вторник стана известно и за назначаването на нов генерален секретар на ОДКБ. Става (Това е) представителят на Казахстан Имангали Тасмагамбетов.

По-рано Пашинян заяви, че Ереван няма да говори с Москва на езика на ултиматумите във връзка с необходимостта от отваряне на коридора Лачин (Лачинския коридор – проверявай в Google неизвестните ти географски названия).

Преди това Армения обвини Азербайджан, че блокира коридора Лачин. Пашинян заяви, че руските миротворци де факто не изпълняват задълженията си да контролират коридора Лачин.