Най-малко 155 души са загинали при наводнения и свлачища в Танзания вследствие на проливните дъждове, причинени от Ел Ниньо, съобщи министър-председателят, предава ВВС.

Касим Маджалива е предупредил, че дъждовете могат да продължат и през май, и е призовал семействата да напуснат застрашените от наводнения райони.

Около 200 000 души и повече от 51 000 домакинства вече са засегнати от бедствието, е добавил той.

Проливни дъждове обхванаха и съседните Кения и Бурунди, предизвиквайки хуманитарна криза в региона.

При представянето на доклад пред парламента на Танзания за ситуацията в страната му от януари насам Маджалива е заявил, че освен 155-те загинали, 236 души са били ранени.

"Проливните дъждове, придружени от силни ветрове, наводнения и свлачища в различни части на страната, причиниха значителни щети. Те включват човешки жертви, унищожаване на реколта, домове, собственост на гражданите и инфраструктура като пътища, мостове и железопътни линии", е добавил той.

В Кения президентът Уилям Руто е наредил на армията да помогне за възстановяването на щетите, тъй като проливните дъждове са връхлетели големи части от страната, включително столицата Найроби, където домовете в някои бедни квартали са отнесени заедно с мебели и други ценности.

Повече от 10 души са загинали в Кения през тази седмица, с което броят на загиналите от март насам достигна най-малко 45 души, съобщи Червеният кръст.

В Бурунди проливните дъждове са довели до разселването на близо 100 000 души.

Според BBC Weather  един от най-големите двигатели на дъждовете е диполът на Индийския океан (IOD).

IOD или често наричан "индийски Ниньо" поради сходството му с тихоокеанския му еквивалент се отнася до разликата в температурите на морската повърхност в противоположните части на Индийския океан.

По време на положителната фаза водите в западната част на Индийския океан са много по-топли от нормалното и това може да доведе до по-силни дъждове, независимо от Ел Ниньо.