Гръцкият парламент прие забрана за участие на крайнодесни на избори

©
Управляващата "Нова демокрация“ и лявата ПАСОК-"Движение за промяна“ гласуваха за поправката, насочена срещу участието на партията "Гърци“ на осъдения бивш депутат Илиас Касидиарис. Заедно двете партии контролират 178 от 300-те места в еднокамарния парламент на страната. Най-голямата опозиционна партия – СИРИЗА на бившия министър-председател Алексис Ципрас се въздържа от гласуване, Комунистическата партия на Гърция, лявата MERA25 и дясната "Гръцко решение“ глауваха "против“.
Вестник Efimerida ton sindakton отбелязва, че СИРИЗА е настояла за промени в поправката, предложена от правителството, като от нея бъде изключена възможността за разширени тълкувания и идентифициране на нацизма с други идеологии. Партията предложи в поправката да се включи ясно посочване на недопустимостта на участие в изборите на лица, привърженици на нацистката идеология. Опозицията обвини премиера Кириакос Мицотакис, че е позволил на Касидиарис, бивш член на парламента от крайнодясната "Златна зора“, да извършва политически дейности безпрепятствено, докато е в затвора, и да привлича поддръжници в неонацисткото движение в продължение на три години години.
В средата на януари в интервю за вестник Protothema Мицотакис обяви, че изборите може да се проведат по всяко време, "през април или май".
"Гърци“ или "Партия на елините“ бе създадена през 2020 г. от Илиас Касидиарис, бивш член на парламента от редиците на "Златна зора“. През 2020 г. съд в Атина призна партията за престъпна организация. Процесът продължи от април 2015 г. и бе смятан за най-големия в Гърция през последните десетилетия след процеса срещу лидерите на профашистката хунта на "черните полковници" (1967-1974 г.).
Лидерът на "Златна зора“ Никос Михалолиакос и петима други бивши депутати бяха осъдени на по 13 години затвор. В момента Касидиарис излежава присъда в затвора Домокос в Централна Гърция.