Децата на починалите от COVID-19 медици и учители се нуждаят от грижа, от подкрепа, от това да знаят, че не са сами. Нуждаят се от приятелска ръка, която да им покаже, че под тази пропаст, която се отвори за тях, все още има твърда земя, че животът продължава и че има светлина. Това каза Свилена Василева от Фондация "За доброто“ в предаването "Денят на фокус“ на Радио "Фокус“.

Фондът за децата на герои осигурява стипендии от 500 лева месечно до 6000 лева годишно на децата на лекари, медици и учители, починали от COVID-19, докато изпълняват своята професионална мисия.

Фондът е създаден по време на втората вълна на COVID-19, когато започват многото смъртни случаи. "До нас започна да достига информация за починали медицински лица и педагози, разболели се по време на работа, и не беше никак трудно да вземем решението да се опитаме да подкрепим семействата на тези хора. Направихме го заедно с учителя Петър Велков“, разказа Свилена Василева.

Емоционалният шок за семействата на починалите е бил огромен, подчерта тя. "Но шокът беше много голям и финансово, защото си отидоха хора, които бяха с основен доход в семейството. Решихме, че това е нещото, към което можем да се насочим, и начинът, по който можем да помогнем. Голяма част от тях са млади семейства с малки деца, с кредити за жилища. Една такава трагедия се отразява много сериозно на бюджета. Стараем се да поддържаме връзка с тях и да им показваме, че сме тук, че работим, че сме зад тях. Стараем се да осигурим стипендиите за година така, че да знаят, че имат някаква сигурност“, обясни Свилена Василева.

Фондът съществува вече четири години и с всяка изминала година става все по-трудно да се събират необходимите средства, призна тя. "COVID-19 сега е неприятна тема, която се стараем да забравим, и по тази причина набирането на средства става доста трудно. Правим концерти, базари, благотворителни търгове. Непрекъснато говорим за децата и за каузите. Организираме и лични срещи с корпоративни и частни дарители, за да им разказваме за Фонда. Вече имаме и програма "Стани ментор“, която позволява на корпоративен или частен дарител да стане ментор на едно или повече деца и по този начин да осигури стипендиите до завършване на средното образование на детето и да установи връзка със семейството“, разказа Василева.

В началото Фондът помага на 30 деца. Част от семействата вече са се отказали от подкрепа, а сред тях вече има и абитуриенти. В момента те са 25. "Тази година проведохме първата среща на семействата в Пловдив, за първи път се видяхме на живо. Беше много емоционално. Децата споделиха мечти, надежди, написаха писма, в които разказват за себе си, за мечтите си. Част от тези писма може да видите онлайн. Надяваме се някой ден тези писма да намерят своя път и да излязат в книга“, каза още Свилена Василева.