Последната стратегия по развитие на лозарството е от 2005 г., работи се на парче, хаотично, не се забелязва желание за развитие и подобряване на системата. Това каза за сутрешния блок "Добро утро, България“ на Радио "Фокус“ Николай Каварджаклиев – бивш директор на Държавен фонд "Земеделие“.

"Хаосът е пълен, регистрите са в насипно състояние. През последните 2 г. служебните правителства освен кадрови промени, не се забелязва да са правили каквото й да е друго в този сектор“, уточни Каварджиклиев.

"Според мен не само държавата не насърчава, а създава допълнителен хаос в сектора“, заяви Каварджиклиев.

"Няма ясни критерии за получаване на субсидиите, пълна липса на прозрачност – в 21 век ние нямаме дигитални регистри, което води до непрозрачност при взимане на решение, категоричен е Каварджиклиев.

Кой има изгода да няма качествен регистър, попита Каварджиклиев. “Това е нещо, което може да се направи в рамките на дни. Според мен е, за да няма прозрачност. Каква е функцията на Агенцията по лозарство? Има ли нужда от нея изобщо? Това е сериозен въпрос, който трябва да се обсъди. Защо се създава излишна бюрокрация? Това са много въпроси, на които трябва да се даде отговор, допълни Каварджиклиев.

"За мен дяволът е в организацията на работа – организация и ясна визия за развитието на бранша, а не да се работи на парче, категоричен е Каварджиклиев. "Да, имаме инфлация, цената на торовета са скочили в пъти. Това означава, че трябва да се вземат мерки навреме. Една помощ, когато се дава, тя трябва да бъде дадена навреме и да бъде пазарна, на база реалните пазарни цени.“

"Имаме липса на управници – някой може да е много добър агроном, но важното е каква му е визията за управление на сектора. За съжаление има откъслечно правени политики и стратегии, които дори не се изпълняват, поясни Каварджиклиев.